Değerler Eğitimi

Antibiyotiklerin Zararları Nelerdir

Genel
05.05.2019
480

Antibiyotiklerin Zararları Nelerdir;

Antibiyotiklerin Zararları Nelerdir

Not: Öncelikle burada verdiğimiz bilgiler fikir  amaçlıdır. Doğru bilgiyi doktorunuzdan öğrenin

Antibiyotiklerin kullanımı her geçen yıl hatta  gün gerek ülkemizde gerekse de dünyada hızla  yayılmaktadır. .Antibiyotiklerin direnci ve sindirim sistemine etkileri ilerisi açısında  korkuya neden olmaktadır. Bu korkularla beraber

  • Dişlerde renk bozukluğu,
  • Ağız yaraları,sindirim bozuklukları,
  • Deri döküntüleri gibi antibiyotik kullanımının yan etkileri arasında gözükmektedir.

Sağlık açıdan hastalanma sırasında yararları olmakla beraber yan etkileri maalesef kaçınılmazdır.Özellikle de antibiyotiklerin bilinçsiz bir şekilde  kullanımı bu yan etkilerin gereksiz yere bizi etkilemesine neden olmaktadır. Bu yüzden de bu ciddi endişelerden dolayı bu yazıyı hazırlama gereği hissettik. Daha çok insanları bilinçlendirerek gereksiz antibiyotik kullanımını minimum seviyeye indirmeyi düşünüyoruz.

Şimdi isterseniz antibiyotiklerin yan etkilerine ve zararlarına kısaca bir bakalım.

Antibiyotiklerin Zararları Nelerdir?

1: Sindirim Sistemi Sorunları

İngiltere’de yapılmış olan bir  araştırmalarda antibiyotik kullanan her 10 bireyden 2 si bağışıklık sistemi sorunları yaşamaktadır. Hazımsızlık, Bulantı,kusma, ve  de şişkinlik en sık görülen sorunlar arasındadır.Ayrıca iştah kaybı da diğer bir yan etkisi olarak görülebilir. Bunların dışında karın ağrılarına da neden  olabilmektedir.

2: Bağışıklık Sistemi Üzerinde Olumsuz Etkileri

Antibiyotik kullanımın yapılan araştırmalarda en büyük zararlarından biri bağışıklık sistemimiz üzerindeki etkileridir. Bağırsakta yer alan zararlı bakterilerin yanında  faydalı bakterileri maalesef tamamen yok etmektedir. Bu iyi bakterilerin yok olması, vücut savunma mekanizmasını zayıflaştıracak ve hastalıklara daha çok maruz kalmamıza ve gıdaların sindirilmesi, vitaminlerin emilmesinin azalmasına neden olacaktır.

3: Metabolik Bozulmalarda Artan Riskler

Antibiyotikler bağırsak florasının mikrobiyolojisinin bozulmasına sebep olmaktadır.Bu dengenin bozulması metabolik sistemin dengesinin bozulmasına neden olmaktadır.Bu sistemin bozulması zayıflamaya veya obeziteye sebep olabilmektedir.Bu bozukluk vücudun aşırı yağ biriktirmesi riskler arasındadır. Metabolik sistemin düzgün çalışmaması besinlerin sindirilmemesi ve depolanması demektir. Bu yüzden kilo alımına sebep olmaktadır.Bunlarla beraber metabolik sistem dengesizliği şeker hastalığı ve karaciğer yağlanmasına sebep olabilmektedir.

4:Tip 1 Diyabet Riski

Gelişmiş ülkelerde insüline bağlı tip 1 diyabet oranı bilinçsiz antibiyotik kullanımı ile beraber paralel bir biçimde yükseliş göstermektedir.Antibiyotikleri çok fazla kullanımı otoimmün denilen hastalığına neden olduğu düşünülmektedir. İnsülin dengesizliği tip 1 diyabet hastalığına neden olmaktadır.

5: Ağız Yaraları, Ülser, Dudak Çatlakları

Yine aynı şekilde  bağırsak sistemindeki dengenin bozulması neticesinde  ağızda oluşacak pamukçuk,ağız yaraları,dudak çatlaklarına neden olmaktadır. Ayrıca ağız ülseri ve kabarcıklara da neden olabilmektedir.

6. Diş Renk Değiştirmesi

Tetrasiklin ve beta-laktam içeren  antibiyotiklerin bilinçsiz kullanılması dişlerde renk değişikliklerine neden olmaktadır. Özellikle de çocukların küçük yaşlarda bu antibiyotiklerin kullanılması dişlerde maalesef kalıcı renk değişikliğine neden olmaktadır. Hatta ve hatta  hamilelik sırasında antibiyotik kullanımı bebeğin dişlerinin oluşması esnasında dişlerin renk olarak olumsuz etkilere neden olmaktadır.

7: Alerji, Deri Döküntüleri,Öksürük, Nefes Alma Zorluğu

Antibiyotik alerjiler maalesef her 100 hastadan 15 inde görülmektedir. Sefalosporinler ve penisilin gibi antibiyotikler daha çok alerjiye neden olan antibiyotikler arasında yer almaktadır.Kaşıntı ve deri dökülmeleri sıkıntılarına  neden olmaktadır. Hatta bazıları boğazda nefes almakta zorlanma ve hışırtılara neden olmaktadır.

8: Antibiyotik Direnci

Antibiyotiklerin en önemli zararları arasında en önemlilerinden birisi antibiyotik direncidir. Uzun süreli ve sık antibiyotik kullanımı bakterilerin bu antibiyotiğe direncini artırmakta ve bir süre sonra bazı bakterilerin antibiyotikten etkilenmemesine sebep olabilmektedir. Bu durum ilerde ciddi rahatsızlık esnasında antibiyotikler bile bir işe yaramaz hale gelebilmektedir. Bu durumda ise bakterileri uzaklaştırmak daha zor ve de pahalı olacaktır.

Bu nokta da ciddi bir uyarıda bulunmakta kuşkusuz fayda var. Bu maddeler bilinçsiz bir şekilde ,doktor tavsiyesi olmadan, aşırı antibiyotik kullanımı neticesinde oluşabilecek riskler arasındadır. Bu nedenle doktor tavsiye ettiği sürece antibiyotik kullanmanız gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.