Değerler Eğitimi

Yalan Söylemek Hikaye Örneği, Yalan Konulu Hikaye

03.06.2019
170

Yalan Söylemek Hikaye Örneği

Yalan Söylemek Hikaye Örneği

Sabah olmuş, güneş yüzünü göstermeye başlamıştı. Penceremden gelen kuşların sesleri ile uyandım. Aşağıdan annemin ve ablamın sesi geliyordu. Herhalde kahvaltıyı hazırlıyorlardı. Üzerimi giyindim, elimi yüzümü yıkadım ve kahvaltı masasına oturdum. Ailem ile birlikte güzel bir kahvaltı yaptıktan sonra okula gitmek için evden çıktım.

Mis gibi ilkbahar havasını içime çeke çeke okula geldim. İlk dersimiz Türkçe’di. Öğretenimiz derse girince birden aklım başıma geldi. Eyvah! Ödevimi yapmamıştım. İnşallah öğretmen hatırlatmaz demeye kalmadı ki, öğretmenimiz evet çocuklar ödevimizi açalım dedi. Sıra bana geldiğinde

-Aslında yaptım hocam, hem de çok uğraştım, fakat evde unuttum dedim.

Öğretmen ise;

-Tamam sana güveniyorum dedi.

İlk başta sevinsem de sonradan içimde büyük bir vicdan azabı sardı. Öğretmenime, bir başkasının gözünün içine baka baka yalan söylemiştim. Der boyunca öğretmen bana evladım, oğlum, canım dedikçe ben aha da yerin dibine giriyordum.

Bir iki ders bu şekilde vicdan azabı çektikten sonra bu durumu matematik öğretmenim ile paylaşmaya karar verdim. Ona durumu anlattığım zaman o da üzüldü, fakat yapılan bir yanlışın neresinden dönülürse bir kar olduğunu dedi söyledi ve öğretmenle konuşup ondan özür dilememi söyledi.

Ertesi gün olmuştu cesaretimi toplayıp Türkçe Öğretmenimin yanına gittim. Onunla bir konu hakkında konuşmam gerektiğini söyledim. Tüm olanları öğretmenime anlattım. Aslında ödevimi yapmadığımı, maalesef yalan söylediğimi… Öğretmen yaptığımın yanlış olduğunu fakat sonradan hatamı anlayıp dürüstçe söylememden memnun oldu. Vicdanım bir nebze olsun rahatlamıştı. O günden sonra bedeli ne olursa olsun bir daha asla yalan söylemedim.

Değerler Eğitimi

Yalancının Mumu Yatsıya Kadar Yanar

Çocuklar İçin Tekerlemeler, Tekerleme Örnekleri

Sürüden Ayrılan Kuzuyu Kurt Kapar Hikayesi

 

Etiketler:

Yorumlar
 1. Hüseyin dedi ki:

  Teşek

 2. R3ty54 dedi ki:

  Yftyd5fwisrv

 3. Ada dedi ki:

  Merhaba!

 4. Çok uzun dedi ki:

  Çok uzun