Değerler Eğitimi

Deprem İle İlgili Kompozisyon Örneği

Genel
12.02.2021
436
Deprem İle İlgili Kompozisyon Örneği

Deprem İle İlgili Kompozisyon Örneği

Bu yazımızda sizlere insanlara en çok zarar veren doğal afetlerden birisi olan Deprem İle İlgili Kompozisyon Örneği vereceğim. Umarım sizin için faydalı olur.

Deprem ve Korunma

Yeryüzünde ve yer altında bir çok doğal afet meydana gelmektedir. Bu doğal afetlerin bir kısmının sebebi insan ve onun sorumsuz davranışları bir kısmı ise tamamen bizim dışımızda gelişen dünyanın kendi dinamiklerinden kaynaklı doğal afetlerdir. İşte bu afetlerin en başında ise deprem gelir. Peki deprem nedir; deprem Yer kabuğunda meydana gelen  çeşitli kırılmalarda dolayı yer kabuğunun  hareket etmesi veya çökmesi neticesinde dalgalar oluşturması ve bu dalgaların ulaştığı bölgelerin hafif veya yüksek bir şiddette sarsılarak, küçük veya büyük yıkımlar oluşturmasıdır.

Yer kabuğundaki hareketli yapılara fay denir. Ülkemizde ise aktif fay hatları bulunmaktadır. Bu nedenle ülkemiz bazı bölümleri deprem açısından risklidir.  Ama her ne olursa olsun deprem değil ihmal insanlara zarar verir. Ülke olarak Erzincan, Dinar, Gölcük gibi büyük depremlerde ihmal sonucu bir çok can ve mal kaybına sebep oldu. Gerekli tedbirleri almak depremden korunma açısından çok önemlidir.  Mesela aktif fay hatları üzerine şehirler, yerleşim yerleri kurmamalıyız. Dikey mimari yerine yatay mimari kullanmalıyız. Evlerimizi depreme dayanıklı yapmalıyız. Deprem konusunda deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonrasında ne yapmamız ne yapmamamız konusunda birey ve toplum olarak bilinçlenmeliyiz.

Bilindiği üzere ülkemizde hemen hemen her yıl  ufak ya da büyük çaplı depremler olmaktadır. Haberlerde ise deprem konusu sürekli gündemdedir. Geçmişten ders alarak deprem konusunda gerekli önlemleri alalım. Evlerimizi daha sağlam yapalım. Deprem anında neler yapmalı, nasıl davranmalı bunları iyi kavramalıyız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.