" /> Öğretmenlerin Öğrencilerin Kişisel ve Sosyal Gelişimlerine Etkisi - Değerler Eğitimi Değerler Eğitimi

Öğretmenlerin Öğrencilerin Kişisel ve Sosyal Gelişimlerine Etkisi

Öğretmenlerin Öğrencilerin Kişisel ve Sosyal Gelişimlerine Etkisi

Öğretmenlerin Öğrencilerin Kişisel ve Sosyal Gelişimlerine Etkisi

Öğretmenlerin Öğrencilerin Kişisel ve Sosyal Gelişimlerine Etkisi;

Bir çocuğun hayatında özellikle de eğitiminin ilk yıllarında iyi bir öğretmenle karşılaşması, ondan eğitim alması bir şanstır. Özellikle duyuşsal ve bilişsel gelişimi açısından iyi bir öğretmenden eğitim alan çocuk ileriki zamanlarda bunun etkilerini çok rahat bir biçimde gösterecektir.

Özellikle ilkokul öğretmeninde iyi bir tercih yapmak çocuğun gelişmi açısında hayati öneme sahiptir. Peki neden bu kadar önemli öğretmen.

Bir çocuk eğer ki öğretmenini sevmişse her şeyde büyük oranda onu örnek alır. Onun gibi davranmaya, onun gibi konuşmaya, onun gibi giyinmeye çalışır. Öğretmenini kendisine rol model alır. Aslında çoğu zaman öğretmenini taklit eder. Fakat bu taklit zamanla farkında olarak ya da olmayarak onun kişiliğinin oluşmasında önemli yere sahip olur.

Mesela ilkokul öğretmeni düzenli, tertip olan, bunu hem öğrencilerine telkin ederken hem de kendisi bu davranışa uyuyorsa; o öğretmenin yetiştirdiği çocuklarda zaman içerisinde o alışkanlığı kazanırlar. Aynı şekilde saygı sevgisi konusunda , hoşgörü konusunda çocuklara öğüt veren bir öğretmen sınıf içerisinde kendisi de saygılı oluyorsa, sevgi gösteriyorsa, sınıfta yaşanan olaylardan dolayı öğrencilerine karşı hoşgörülü yaklaşıyorsa, o öğrencilerde o davranışı zamanla benimser, örnek alır ve günlük hayatta tatbik eder.

Örneklerin tam tersini vermekte mümkün. Kaba, anlayışsız bir öğretmenin öğrencilerinden nezaket ve incelik beklemek zor olur. Aile her ne kadar bu eğitimi verse de çocuk öğretmenini rol model alacağından bu özellikleri iyi bir şeymiş gibi algılayacak ve kendisi de öğretmeni gibi davranacaktır. Zamanla da bu onun kişiliğine oturacaktır.

Burada öğretmenlere büyük görev düşmektedir. Öğrencilerin kişisel ve sosyal gelişimlerinde kendilerini örnek alacaklarını bilmeleri gerekir. Öğrencilerin yanında asla olumsuz bir davranışta bulunmamalı, yanlış ve hatalı olduğu durumlar da çocuklara yaptığının yanlış olduğunu ifade emelidir.

Ayrıca öğretmenlerin çok yönlü kişiler olması gerekir. Sadece dersini anlatıp çıkan öğretmen yerine çocuğun yüreğine dokunan, farklı ilgi alanlarına sahip, öğretmenler çocukların hayal dünyalarına da olumlu katkı sağlayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

19 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?