Değerler Eğitimi

Minareyi Çalan Kılıfını Hazırlar Kompozisyon Örneği

Genel
28.08.2019
1.001

Minareyi Çalan Kılıfını Hazırlar Kompozisyon Örneği

Minareyi Çalan Kılıfını Hazırlar Kompozisyon Örneği

Maalesef toplumumuzda öyle insanlar var ki bu insanlar sürekli birbirlerini kandırma, birbirlerine yalan söyleme çabası içindeler. Türlü hilelere başvurmaktan çekinmeyen, insanları dolandıran kandıran kişiler bu hilelerinin üstünü örtmek için türlü türlü yöntemlere başvururlar.

Minareyi Çalan Kılıfını Hazırlar atasözü tam da buna ifade ettiğim duruma örnektir. Mesela bir yönetici düşünelim. Bu yönetici para çalacak olsa, bazı eşyaları çalacak olsa bunu yapmadan önce planını hazırlar. Sonrasını hesap eder. Gelecek tepkileri tahmin ederek önceden gerekli evrak olsun doküman olsun önlemlerini alırlar. Bir başka ifade ile kitabına uydurmuş olurlar. Hem evrensel ahlak ilkelerine uymayan hem değer yargılarımıza ters olan hem de dinimiz, inancımız gereği hoş olmayan bu gibi davranışlar birbirimize olan güveni de zedeler.

Bu noktada bize bir takım görevler düşmekte. Yapılan bir hırsızlık haksızlık hepimize zarar vermektedir. Haksızlıklar karşısında mücadeleci olmak hemen kabullenmeyip sorgulamak birilerinin huzurunu bozacak belki de yapacağı hırsızlık haksızlıklara kılıf hazırlayamayacaktır.

Minareyi Çalan Kılıfını Hazırlar Atasözünün Anlamı:

Kolay kolay gizlenemeyecek kadar büyük bir suç işleyen kimse, bunun ortaya çıkmaması için gerekli önlemleri daha önceden alır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.