Değerler Eğitimi

Dağ Dağa Kavuşmaz İnsan İnsana Kavuşur Kompozisyon Örneği

Genel
27.07.2019
940

Dağ Dağa Kavuşmaz İnsan İnsana Kavuşur Kompozisyon Örneği

Dağ Dağa Kavuşmaz İnsan İnsana Kavuşur Kompozisyon Örneği

Dağ her ne kadar çok heybetli olsa da yerinde sabittir. Kalkıp yürüyemez, bir yerden başka bir yere gidemez. Fakat insan öyle değil. Sürekli hareket eder, seyahat halindedir. Bir bakmışsın bir da bir bakmışsın başka bir şehirde.

Bugün tanıdığın birini yarın başka bir yerde, başka bir şehirde görebilirsin. Ya da bir akraban bir dostun ile arada ne kadar mesafe olursa olsun görüşebilirsin. Bazen de öyle kişiler hayatımıza girmiş ve çıkmıştır ki bir daha hiç görüşmeyeceğinizi sanırsınız, ama bir bakmışsınız ki karşınızda. Örnek vermek gerekirse, köyünüzden birisi ile belki 5 belki on belki de 20 yıl sonra iş için gittiğiniz başka bir şehrin sokaklarında ya da bir otobüste karşılaşıyorsunuz. İşte bu durumu anlatmak için kullanılan bir atasözüdür.

Hiçbir insana kötülük yapmayın, hiçbir insanı kalbini kırmayın, hiçbir insanı kandırmayın. Dünya küçüktür. Bir gün ansızın karşınıza çıkabilir. Hem de hiç ummadığınız bir yerde.

Dağ Dağa Kavuşmaz İnsan İnsana Kavuşur Atasözünün Anlamı:

Dağlar yer değiştiremez, ama insanlar öyle değildir; onun için, dostlar, tanışlar, ne denli uzaklara gitseler de, bakarsın gün gelir bir yerde yine bir araya gelirler.

Dağ Dağa Kavuşmaz İnsan İnsana Kavuşur Atasözü İle İlgili Cümlele

Hani seni bulmam zannetmiştim ne demiş atalar Dağ Dağa Kavuşmaz İnsan İnsana Kavuşur

Dağ Dağa Kavuşmaz İnsan İnsana Kavuşur derler, elbet bir gün daha görüşürüz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.