Değerler Eğitimi

Ağaç Yaşken Eğilir Kompozisyon Örneği

Genel
17.02.2019
2.511

Ağaç Yaşken Eğilir Kompozisyon Örneği

Ağaç Yaşken Eğilir Kompozisyon Örneği;

Çocuklar kesinlikle minik yaşta eğitilmelidirler. Bu yaşlarda işlenmeye, her türlü bilgiyle donatılmaya elverişlidirler. Zaman geçip de büyüdükçe eğitilmeleri zorlaşır. Yaşlı insan kolay kolay eğitilmez.

Eğitimin ne kadar önemli olduğunu az buçuk hepimiz biliyoruz. Eğitimli bir bireyin ileride sağlıklı bir toplum oluşturacağını unutmamak gerekir. Peki eğitim verirken nelere dikkat etmemiz gerekiyor. Hangi yaşta eğitim verilmeli? Bir insan belli yaştan sonra değişir mi

Eğitim insanın hayatı boyunca doğumdan ölene kadar olan süreçte daima etkileşim içinde olacağı bir kavramdır. Yaşınız ne olursa olsun mutlaka çevrenizden, çevrenizdeki insanlardan,televizyondan, bilgisayardan kısacası etkileşim içinde olduğunuz herkes ve her şeyden birşeyler öğreniriz. Fakat bazı şeyler vardır ki bunlarkın eğitimi için belli yaşlar kritiktir. Mesela saygılı olmak. Çocukluğunda saygı ortamında büyümemiş, saygının önemini bilmemiş bir çocuğun ileriki yaşlarda saygıyı öğrenmesi hiç te kolay olmayacaktır. Ya da yardımlaşma duygusu. Küçüklüğünde çevresinden yardım görmemiş, kimseye yardım etmemiş, yardımlaşmanın önemini kavrayamamış bir çocuğun ileriki yaşlarda yardımlaşma konusunda bilinçli olmasını, eğitilmesi hiç te kolay olmayacaktır.

Bazı şeylerin bilgisi çocuklukta verilir. Sağlıklı bir çocukluk geçiren, temel değerlerini bilen bir çocuk ileriki yaşında mutlu olur. Fakat çocukluk döneminde değerlerinin eğitimi verilmeyen, sevgi, saygı, merhamet, dostluk, vatan sevgisi gibi değerleri öğrenmeyen bir çocuk ileriki yaşlarında maalesef değişim yaşaması zor olacaktır. Bir başka şeyse çocukluk döneminde zihin olabildiğince her şeyi öğrenmeye açıktır. Yaş ilerledikçe insanın bilgiyi algılaması, öğrenmesi, içselleştirmesi bir hayli zor olacaktır. Sürekli keşfetmeye çalışan çocuk bilinçaltını olumlu bilgilerle doldurdukça ilerisi içinde önemli olacaktır.

Onun için küçüklük, çocukluk dönemi önemlidir. Bu dönemi olabildiğince verimli geçirmek gerekir. Her zaman zamanında bir şeyleri öğrenelim. Zaman geçtikten sonra insanın kendini değiştirmesi gerçekten zordur. Hani atalarımız der ya insan yedisinde neyse yetmişinde de odur diye. Gerçekten de doğru. Bir şeyleri zamanında değiştirmezseniz sonradan değiştiremezsiniz. Değiştirseniz bile çok zorluk yaşarsınız.

Galip Hatip

Değerler Eğitimi

Ailenin Önemi ile İlgili Kompozisyon Örneği

Çocuklar İçin Nasreddin Hoca Fıkraları

Göç ve Göç Yaparken Yaşanılan Sıkıntılar

Eğitim İle İlgili Özlü Sözler Değerler Eğitimi

Yorumlar
 1. Fatma cakir dedi ki:

  Slm

  1. galip58.06.47 dedi ki:

   aleyküm selam

   1. ellll dedi ki:

    uu