Değerler Eğitimi

Efendimiz ve Gençlik Kompozisyon Örneği

Genel
06.01.2019
590

Efendimiz ve Gençlik Kompozisyon Örneği

Efendimiz ve Gençlik Kompozisyon Örneği;

Peygamberimiz (Sav) hayatı boyunca örnek alınan, alınması gereken bir insandır.Her zaman dürüst, çalışkan, fedakar ve merhametli birisi olmuştur. Mazlumun yanında olan efendimiz her zaman ise zalimin karşısında durmasını bilmiştir.  O üstün ahlaklı birisidir. Hz. Peygamberin eşi Haz. Aişe Hz. Peygamberin ahlakı hakkında sorulan bir soruya “onun ahlakı kur’an ahlakıdır” demiştir.

Peygamberimiz gelen vahiyler ile İslamiyeti yayma yoluna çıktığında birçok zorluk çekmiştir. Bu zorluklar öylesine büyük olduğu zamanlar olmuş ki… Bazen başından işkembeler döküldü. Ama o yine de sabretti. Yanında yine kendisi gibi cesur, kahraman gençler yer aldı. Örneğin Hz. Ömer’in kardeşi Fatıma Hz. Ömer gibi sinirli, hiddetli biriydi.  Müslüman olmadan önce kardeşi Fatıma’dan Kur’an-ı Kerim’i istemiş bunun üzerine kardeşi sen pissin diyerek kardeşine karşı gelmiş cesur bir gençti. Musab Bin Umeyr mesela. Zengin, varlıklı, soylu bir ailenin evladı. Görkemli bir o kadar da yakışıklı bir genç. Atalarının dini yok sayarak doğru yola efendimizin yoluna ilerlemiş bir gençtir. Varlığı şanı, mal mülkü geride bırakıp İslamı tercih etmiştir. Ve bu genç İslamı yaymak için elinden geleni yapmıştır.

Sümeyye ve Yasir gibi İslam uğrunda şehit olan; hakkı İslamı yaymaya çalışan nice gençler Efendimizin Kutlu yolunda Efendimizle yürüdüler.

Peygamberimizin döneminde işte böyle fedakar onlarca genç vardı. Allah aşkıyla, İslam aşkıyla yanan gençler. Bizlere örnek olacak bu gençleri araştıralım bizlerde onların yolunda gidelim. Hem Allah’a yaraşır bir kul hem efendimize yaraşır bir ümmet hemde iyi bir insan olmak için gençliğimizin kıymetini bilelim.

Beyza Nur Şahin

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.