Değerler Eğitimi

Misafir On Kısmetle Gelir Birini Yer Dokuzunu Bırakır

Genel
13.10.2018
1.017

Misafir On Kısmetle Gelir Birini Yer Dokuzunu Bırakır Kompozisyon Örneği

Misafir On Kısmetle Gelir Birini Yer Dokuzunu Bırakır

Misafirperverlik

Zaman zaman evimize misafirler gelir. Ya da biz başka evlere misafirliğe gideriz. Misafirlik bizler için hem kültürel açıdan hem de dini açıdan oldukça önemlidir. Misafirin bolluk bereketlilik getirdiğine inanılır. Onun içindir ki bizim kültürümüzde misafir “Tanrı Misafiri” olarak kabul edilir ve kutsiyet kazanır.

Evimize gelen misafiri asla ve asla bir yük gibi görmemek gerekir. “nerden geldi ki şimdi bu”, ” Ne işi var bunun burada” gibi düşünceler ne kültürümüze  ne de inancımıza sığar. Kapımıza gelen misafir her kim olursa olsun onu en iyi şekilde karşılamak, evimizde ağırlamak gerekir. Misafirin geldiği evde yemekler paylaşılır, ekmekler paylaşılır, sohbetler paylaşılır… Paylaştıkça hayatımız da evimizde bereketle dolar. Allah misafirperver insanları daima kazançlı kılar. Evinde çok güzel ağırladığı misafirin gün gelip de evine misafir olduğumuz da göreceğimiz hürmet zamanında güzel bir şey yaptığımızın göstergesidir. Örneğin başka şehirden gelen bir misafiri en güzel şekilde ağırladığımız zaman ileri de onun yaşadığı yer de işimiz olsa orda bir evimizin, bir dostumuzun olacağını bilmek bizi rahatlatır.

Atasözünde de ifade edildiği  gibi gerçekten de  Misafir On Kısmetle Gelir Birini Yer Dokuzunu Bırakır. Bunu bilerek hareket etmeli. Misafiri Allah’ın bize gönderdiği bir ikram gibi görmeli ve misafirimize gereken hürmeti göstermeliyiz. Unutmayalım ki misafir bizim başımızın tacıdır.

Değerler Eğitimi

Misafirperverlik Ne Demek, Misafirlik Atasözü, Özlü Sözler

Misafirlik Adabı ve Akrabalık İlişkileri

Aile Denince Aklımıza Ne Geliyor, Aile Özlü Sözler

Ders Programı Boş Şablon 3. Bölüm (10 Adet Türkçe)

Ders Programı Boş Şablon 2. Bölüm (9 Adet Türkçe)

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.