Değerler Eğitimi

Çocuk Eğitimi Ve Eğitsel Oyunlar

Genel
06.10.2018
930

Çocuk Eğitimi Ve Eğitsel Oyunlar

Çocuk eğitimi ve eğitsel oyunlar…Günümüz dünyasında en çok önem verilmesi gereken fakat yeterince önem gösterilmeyen ya da gösterilemeyen konulardan birisidir çocuk eğitimi. Çocuk eğitimi uzun bir süreçtir. Anne karnında başlar çocuk yetişkin bir birey olana kadar devam eder. Bu süreçte çocuklarımızı bilinçli bir şekilde eğitmek biz ebeveynlere düşer. Bu büyük bir sorumluluktur. Çocuk büyürken bir çok şeye ihtiyaç duyar. Çocuk eğitmek çocuğu sadece fiziksel olarak doyurmak, çocuğun fiziksel ihtiyaçlarını karşılamakla olmaz. Çocuk eğitmek çok yönlü bir süreçtir. Anne, baba veya diğer aile büyüklerinin tek başına yapabileceği, üstesinden gelebileceği bir süreç değildir. Çocuk eğitmek bir ekip işidir. Anne-baba diğer aile büyükleri ve ilerleyen süreçte öğretmen ve okul yönetimi bu sürece dahil olurlar.

Bilinçli çocuk eğitimi için bazı anne babalar sürekli kendilerini güncellemekte çocuk gelişimi ve çocuk eğitimi kitapları okumakta, çocuk eğitimi ile ilgili faydalı kurs ,seminer, sempozyumlara katılmakta çocukları için hiç bir fedakarlıktan kaçınmayan anne-babalar faydalı internet sitelerini takip etmektedir. Şüphesiz ki bu anne-babalara sahip çocuklar diğer akranlarına göre daha sağlıklı bir eğitim süreci geçirip hayata bir sıfır önde başlamaktadır.

Çocuk Eğitiminde Oyun-Eğitsel Oyunlar

Çocuk eğitiminde önemli bir diğer konu da, oyunun eğitimle bütünleştirilmesidir. Çocuk ve oyun vazgeçilmez yapboz parçalarıdır. Bu parçalar birleşmezse ya da bozulursa eğitimin bir ayağı eksik kalır. Ev de başlayan oyun çocuk ilişkisi okulda maksimuma ulaşmaktadır. Teknolojinin geliştiği bu dönemde akıllı telefon,tableti bilgisayar, televizyon gibi teknolojik aletlerden uzak kalan, anne-baba diğer aile büyükleri, arkadaşları ve okulda öğretmenleri ile oyun oynayan çocuklar olumlu bir gelişim gösterirler. Günümüzde çocuklara yönelik bir çok eğitsel oyunlar mevcuttur. Ayrıca son zamanlarda Milli Eğitim Bakanlığının da desteklediği zeka oyunları çocukların olumlu kişilik geliştirmelerinde, zekalarını geliştirmelerinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Bilinçli çocuk eğitimi sitesi çocuk eğitimi ve eğitsel oyunlar konusunda oldukça güzel etkinliklere ve faydalı yazılara yer vermektedir.

Hakan SEVGİ-Eğitimci

Çocuklarımıza değerlerimizi anlatabilmek ve değerlerimizi yaşatabilmek için 

Geleneksel Çocuk Oyunları Nelerdir? (11 Adet)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.