" /> Bakarsan Bağ Olur, Bakmazsan Dağ Olur Kompozisyon Örneği - Değerler Eğitimi Değerler Eğitimi

Bakarsan Bağ Olur, Bakmazsan Dağ Olur Kompozisyon Örneği

Bakarsan Bağ Olur, Bakmazsan Dağ Olur Kompozisyon Örneği

Bakarsan Bağ Olur, Bakmazsan Dağ Olur

Bakarsan Bağ Olur, Bakmazsan Dağ Olur ;

Bakılıp onarılan, emek verilen şeyler yararlanılacak bir duruma gelir. Bakımsız bırakılan şeyler, gün gelir yok olur, gider.

Sahip olduğumuz şey her ne olursa olsun onun sorumluluğu bizim üzerimizde olduğu müddetçe ona gerekli ilgiyi göstermeli ve onu gelebilecek kötü yönlü şeylerden uzak tutmalı, korumalıyız. Elimizde var olan şeylere üzerimize düşen şekilde iyi baktığımızda onların faydasını görürüz bir nevi emeklerimizin karşılığını da almış oluruz diyebiliriz. Aksi takdirde sahip olduklarımıza karşı sorumluluklarımızı yerine getirmediğimizde onların da bize dönüşü olumsuz olacaktır.

Bunu birçok farklı konudan inceleyerek ve örneklendirerek de açıklayabiliriz. Örneğin atasözümüzü gerçek anlamda ele aldığımızda sahip olduğumuz bir bağ veya bahçe var ise ona bir şeylerden ekmeden toplamayı beklemek oldukça yersiz olacaktır. Bahçemize istediklerimizi ekip, onlara suyunu verip, temizliğini yapmak büyük bir emektir ve bunlar gerçekleştirildikten sonra emeklerimizi toplama zamanı gelecektir. Aynı şekilde kendi yaşadığımız evde temizlik yapmazsak, evin gerekli ihtiyaçlarını karşılamazsak bir süre sonra yaşanılamaz bir hale gelecektir ki bu da yalnızca bizim zararımızadır.

Özetle atasözümüz “Bakarsan Bağ Olur, Bakmazsan Dağ Olur” elimizdeki şeylere iyi bakmalı onlara emek vermeliyiz ki onlardan da aynısını görelim. Fakat biz sorumluluklarımızı yerine getirmediğimiz takdirde onlardan fayda beklememizin de oldukça yanlış ve gereksiz olacağı anlamlarında kullanılmaktadır.

Bizi Facebook’tan Takip Edin

Peygamber’e Mektup Kompozisyon Örneği

Gençlik ve Üstadı Kompozisyon Örneği

Sabır, Kompozisyon Örneği

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

7 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?