Değerler Eğitimi

Özgürlük üzerine kompozisyon örneği

Genel
05.06.2018
1.737

Özgürlük bir şeye bağlanmak, gözü başka bir şeyi görmemek, ihtiraslarına ve nefsine hakim olamamak bizlerden o kadar çok şey çalmaktadır ki. Aklına geleni içinden geldiği gibi söyleyememek, yapmak istediğin şeyleri isteksizce  ertelemek ve daha onlarcası. Özgürlüğümüzü elimizden alan, bizleri kendi kurduğumuz kafeslerin içine hapseden her şey. İşte tanıma gerek duymadan kısaca özgürlük böyle bir şey.

Zamanın akışı içerisinde özgürlüğümüze engel olan şeylerin başında törelerimiz, adetlerimiz ve toplum gelir. Yapacağımız bir davranışta içimiden geçenleri birçok faktörün süzgecinden geçirerek ifade edebilmekteyiz. İfade ederken de aceba ne kadar özgürüz sorusunu sormaya gerek duymuyorum. Bazen birilerine şirin görünmek için, bazen sırf boşverler yüzünden bazense çevre, arkadaş ortamı gibi etkenler aklımızdan geçenleri söylememize, eyleme geçirmemize mani olur. İşte bu bizim fikir olarak özgürlüğümüze, fikirlerimize vurduğumuz bir kettir. Birde fiziki etkenler vardır ki bu da insanın fıtratına tamamen zıttır. İnsanı toplumdan uzaklaştırarak hapisanelerde, ıslah evlerinde tutulması onların özgürlüklerinin ellerinden alınmasıdır. Avrupa insan haklarında, anayasamızda insan her nekadar özgür olmak zorunda olsa da bu ona verilmiş bir hak olsa da bazı suçlar, topluma vekişilere verilen zararlar neticesinde kişilerin özgürlükleri yasalar dahilinde ellerinden alınır.

Özgürlük insanın vazgeçilmezleri arasındadır.  Bizler her şeyimizden ödün verebiliriz ama özgürlüğümüzden asla ödün vermeyiz. Onun içinde başkalarına zarar vermeden yasalar dahilinde özgürlüğümüzü olabildiğince yaşamalıyız. Ayrıca düşündüklerimizide  olduğu gibi ifade ederek fikir özgürlüğünü sağlamalıyız.

Özgürlük ekmekten tatlı, güneşten güzeldir (Dostoyeviski)

Yorumlar
  1. Liyna dedi ki:

    Uyuuuguhıhkhjjkjjjjyojbn yokjnnmmnnnnnhhjjmınubtybybupgıybıyıy gbg ık

  2. uğur dedi ki:

    @ugurmelek87654321

    tik tok hesabımız

    çok güzel bir kompozisyon olmuş