Değerler Eğitimi

Demir tavından dövülür ( Kompozisyon Örneği)

Genel
20.05.2018
948

Demir Tavından Dövülür

Demir Tavından Dövülür;

Demirin istenilen şekle sokulabilmesi, çekiçle dövülüp işlenebilmesi için önce ateşte ısınıp kızarması, yumuşaması gereklidir. Bunun gibi her işin yapılması, o işten iyi netice alınması için de en uygun zamanı kollamak ve bundan yararlanmak gereklidir.

Hayat koşuşturması içerisinde gunboyu bir çok iş gerçekleştiririz. Yaptıklarımız, yapacaklarımızın ve yapamadıklarımız. Bazen yaptık zannettiğimiz şeyler aslında anlamsız kalır. Zamanında yapmadığımız işler sonrasında yapılsa dahi bir anlamı kalmaz.

Demir tavından dövülür atasözü bir şeyi ne zamanından önce yapmalı, ne de zamanından sonraya bırakmalı. Bir şey eğer ki yapılacaksa en uygunu zamanında yapmaktır. Mesela eğitimi düşünelim. Ne demiş atalarımız ağaç yaşken eğilir. Bir insana gençken anlattıklarımız onun hafızasında kalır. Fakat siz gençken öğretmeyip de ileriki yaşlarda öğretmeye kalkarsanız o kişi anlamakta ve öğrenmekte zorlanacak belki de hiç öğrenemeyecek. Onun içindir ki demir tavında dövülür yani bir iş zamanında yapılmalı. Şartlar olgunlaşmadan yapılan eylemler nafiledir. Gerçek manada düşündüğümüzde de durum aynısıdır. Demir kızmadan, sıcaktan nar gibi kıpkırmızı olmadan çekiçle dövdüğünüzde o demir şekil alır. Fakat ısınmaya demiri ne kadar döverseniz dövün nafile. Çünkü gerekli şartlar, ortam oluşmamıştır.

Siz siz olun her işinizi zamanında yapın, zamansız yapılan işler kıymetsizleşir. Uygun anı beklemek, sabretmek bizleri daima başarıya ulaştırır.

Değerler eğitimi

Demir tavında dövülür, demir tavında dövülür atasözú, demir tavında dövülür kompozisyon, demir tavında dövülür kompozisyon örneği, demir tavında dövülür atasözü nedir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.