DEĞERLERİNE DEĞER KAT
Sitemize Hoşgeldiniz.

Yardımlaşma İle İlgili Hikaye Örneği

Yardımlaşma İle İlgili Hikaye Örneği

Yardımlaşma İle İlgili Hikaye Örneği

Yardımlaşma İle İlgili Hikaye Örneği

Günlerden bir gün, bir köyde Mehmet adında bir çocuk yaşarmış. Bu çocuk dış görünüş olarak uzun boylu, sarı saçları, yüzünde ise ufak ufak çilleri olan sevimli mi sevimliymiş. Mehmet aynı zamanda çok yardımsevermiş. Babasının bütün işerinde babasına yardım eder bununla da kalmayıp köyde başkalarının işleri olduğu zaman da hemen onların yardımlarına koşarmış. Bir gün Mehmet  okula her zamanki gibi neşe içinde, şarkılar mırıldanarak giderken  Elinde birçok poşet olan bir kadın görmüş. Mehmet saatine bakmış ki daha okula yarım saat var. Hemen kadının yanına koşmuş ve kadının elinden poşetlerin bir kısmını alarak ona yardım etmiş. Kadının evi karşı sokağın hemen köşesindeki iki katlı evin ilk katıymış. Kadının kapısına kadar poşetlerini taşımış. Kadın Mehmet’e gönüp şöyle demiş;

-Beni çok mutlu etin, hem de ağır bir yükten kurtardın. Bu devirde senin gibi yardımsever çocuğu bulmak hiç de kolay olmuyor demiş.

Mehmet’e teşekkür etmiş ve tekrardan okulun yolunu tutmuş. Mehmet’in de içinde yardım etmenin verdiği bir sevinç, bir gurur varmış. Gerçi o an yaşadıklarını anlatmaya bu kelimler oek de yavan kalır ya.

Akşam olunca Mehmet’in babası eve gelmiş. Odaya girer girmez hemen oğluna sarılmış. Mehmet önce şaşırmış. Babasının sarılmasına alışıkmış fakat bu sarılma öncekiler gib değilmiş. Daha candan, daha bi samimi, farklı yani…

Mehmet’in hem mutlu hem de biraz şaşkın bakışlarını fark eden babası Mehmet’i daha fazla heyecanlandırmadan ve sabırsızlandırmadan bu sarılmanın sebebini açıklamış.

-Bugün dükkana gelenler hep senden bahsetti. Beni o kadar gururlandırdın ki, iyi bu benim oğlum dedim. Mehmet sabırsızca;

– Ne dediler ki bu kadar gurur duydun dedi, tabi hala meraktan ölüyor.

Babası bugün dükkana gelenlerin anlattıklarına göre seni görmüşler. Yükünü taşımakta zorlanan bir kadına yardım etmişsin. Evine kadar poşetlerine yardım etmiş ve tekrar dönerek okuluna gitmişsin.  Yaptığın davranış o kadar güzel ki gururlanmamak elde değil.

Hikayenin Haritası:

Kahramanlar: Mehmet, Mehmet’in babası ve poşetlerini taşıdığı kadın

Zaman: Günlerden bir gün, okula giderken,

Mekan: Mehmet’in yaşadığı mahalle.

Ana Fikir: Yardımsever olmak her zaman hem bizi hem de çevremizdeki insanları gururlandırır ve mutlu eder. Her zaman herkese çıkar beklemeden yardım edelim.

Değerler Eğitimi

Hikaye Nasıl Yazılır, Hikayenin Özellikleri

Şükür Konulu Hikaye Örneği (Şükürsüz Baba)

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?