Değerler Eğitimi

Vefalı Olmak İle İlgili Hikaye Örneği

Genel
18.12.2020
15.752
Vefalı Olmak İle İlgili Hikaye Örneği

Vefalı Olmak İle İlgili Hikaye Örneği

Bu yazımızda vefalı olmak ile  ilgili hikaye örneği hazırladık. Öncelikle vefa nedir kısa bir tanım yapalım. Vefa; minnettarlık, bağlılık denektir.

Serap anne ve babasını bir trafik kazasında kaybetmişti. Anne babasını kaybeden Serap’a Amcası Ahmet sahip çıktı. Ahmet amcanın iki çocuğu vardı. Serapla birlikte artık üç çocuğu olmuştu. Gerek Ahmet amca gerekse de eşi Meltem yenge Serap’ı asla diğer çocuklarından ayrı tutmamışlardı.

Her ne kadar amcası ona sahip çıksa da Serap baba şefkatini, anne kokusunu her zaman özlüyordu. Amcası ve yengesi de bu durumun farkındalardı zaten. Amcasının oğlu ve kızı da onu asla farklı bir gözle bakmıyordu. Serap da onların bir kardeşiydi.  Annesi ve babası aralarından ayrıldığında Serap sekizinci sınıfa gidiyordu. Amcası ve yengesi ona okuması için her türlü imkanı sundular. Liseyi derece ile bitiren Serap üniversite tercihlerinde de Amcası ve yengesinin  desteği ile hayalini kurduğu üniversiteyi kazandı. Zaten anne ve babasını kaybeden Serap şimdi de okumak için gittiği şehirde Amcası ve yengesinden uzaktı. Kendini çok yalnız hissettiği zamanlar olurdu. Ama Amcası ve yengesi onu sürekli arar, ihtiyaçlarını karşılardı. Aradan yıllar geçti ve Serap üniversiteyi derece ile bitirip doktor oldu. Hem amcasının çocukları hem de amca ve yengesi onunla gurur duyuyordu.

Devamı…

Serap onların kendi için yaptıklarının farkındaydı. Nice zorlukları onların züsayesinde, onların desteği ile aşmıştı. Onlar sayesinde okuyup hayalindeki mesleği kazanmıştı. Serap onların bunca iyiliğine karşı sıra bende diyerek  ailesine bir sürpriz yapmak istedi. Son model bir araba aldı. Hem de amcasının hayali olan bir araba. Kapının önüne park etti. Eve girdiğinde amcasını bir bahane ile camı  yanına getirdi. Amcası kapının önündeki arabayı görünce çok merak etti kimin bu araba diye. Serap ise arabanın anahtarını amcasının eline koydu. Senin dedi. Hem Amcası hem yengesi hem de kardeş bildiği amcasının çocukları hem çok heyecanlanmıştı hem de çok duygulanmışlardı. Amcası önce bu pahalı hediyeyi ilk başta kabul etmesede  Kızı bildiği Serap’ı kıramadı. Serap ise amcasının ve yengesinin onca yıldır kendisine gösterdiği aile sıcaklığının karşılığı olmasa bile böyle bir hediye alarak onların mutluluğunu görmekten çok huzurluydu.

İşte bir vefa örneği göstermişti. Aslında bu vefa daha yeni başlamıştı. Bundan sonra Serap onların iyiliği, mutluluğu için elinden gelen, yaptı. O günden sonra ise onlara artık anne ve baba demeye başladı.

Vefa İle İlgili Masal Örneği Değerler Eğitimi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.