Değerler Eğitimi

Charlie’nin Çikolata Fabrikası Kitabının Özeti

Genel
09.12.2020
1.587
Charlie’nin Çikolata Fabrikası Kitabının Özeti

Charlie’nin Çikolata Fabrikası Kitabının Özeti

Bu yazımızda herkesin çok seveceği bir kitap olan Charlie’nin Çikolata Fabrikası Kitabının Özeti ne değineceğiz. Önce kitabı bir tanıyalım olur mu?

Kitabını Adı: Charlie’nin Çikolata Fabrikası

Kitabın Yazarı: Roald Dahl

Kitabın Sayfa Sayısı: 208

Kitabın Konusu: Çikolata fabrikasının sahibinin 5 Altın Bilet yarışmasını düzenleyerek fabrikasını devredeceği yeni varisini seçmesi.

Kitabın Anafikri: Temiz kalpli, yüreği sevgiyle dolu bir çocuk olursan mükafatını alırsın.

Yaş Aralığı: 9+

Charlie’nin Çikolata Fabrikası Romanının Özeti

Charlie küçük bir ahşap kulübede anne babası ve dört ihtiyarlar birlikte yoksulluk içinde yaşamını sürdüren bir çocuktur.sadece doğum gününde çikolata yiyebiliyor, bu çikolata ile bir aydan fazla idare ediyordu. Charlie ye acı veren  bir şey vardı. Çikolata fabrikasına evinden görünüyor olması ona acı veriyordu. Bu fabrikanın sahibi bay Willy  Wonka’ydı. Charlie akşamları dedelerinin ve ninelerinin kaldığı odaya uğramadan, ihtiyarların anlattığı hikayeleri dinlemeden uyumazdı uyumazdı. Yine bir akşam Charlie’ye Bay Willy Wonka’nın mükemmel, lezzetli, farklı çikolatalarının öyküsünü anlattılar.

Willy Wonka bir gün bir yarışma düzenleyeceğini açıkladı. Çikolataların içinde gizlenmiş 5 altın bileti bulan 5 çocuk çikolata fabrikasını gezecekti. Charlie yerden bulduğu para ile aldığı çikolatadan altın bilet çıktı. Ve diğer çocuklarla birlikte günü gelince fabrikaya gittiler.

Fabrikayı gezerken Gloop çikolata yemek isterken ırmağa düştü ve borulardan geçerek kayboldu. Violet isimli çocuk yemek tadı veren cikleti izinsiz olarak alıp çiğnedi ve şişmeye başladı. Veruca isimli çocuk ise sincaplardan birisini almak isterken sincap ceviz çöplerini attıkları çöp deliğinden aşağı attı. Diğer çocuk Mike ise televizyon İle gönderilen çikolatanın yerine dünyada televizyon İle gönderilen ilk insan olmak isterken minnacık olarak ekrandan çıkardılar. Geriye sadece Charlie kalmıştı. Diğer çocuklar evlerine döndüler. Fabrikanın sahibi fabrikayı Charlie’ye vermek istediğini söyledi. Çünkü onun bir ailesi yoktu. Aslında altın bilet yarışmasının düzenlenme amacıda buydu.  Charlie’ye fabrikayı verdi. Charlie ise ailesi ile fabrikaya taşınarak burada yaşamaya başladı.

Charlie’nin Çikolata Fabrikası Kitabının aldığı Bazı Ödüller

Eser yazarına pek çok ödül de kazandırmıştır. Romanın aldığı ödüller şunlardır:
  • 1972: New England Round Table of Children’s Librarians Award (Amerika)
  • 1973: Surrey School Award (İngiltere)
  • 2000: Millennium Children’s Book Award (İngiltere)
  • 2000: Blue Peter Book Award (İngiltere)

Küçük Prens Kitabının Özeti ( 9+ yaş İçin)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.