Değerler Eğitimi

Akıllı Pireler Kitabının Özeti (İlk/Ortaokul Tavsiye)

Genel
03.12.2020
1.973
Akıllı Pireler Kitabının Özeti (İlk/Ortaokul Tavsiye)

Akıllı Pireler Kitabının Özeti (İlk/Ortaokul Tavsiye)

Merhaba kıymetli veliler ve değerli öğrenciler. Bugün tavsiye kitaplarımızdan olan Akıllı Pireler Kitabının  özeti ve kitap bilgilerine değineceğiz.

Kitabın Sayfa Sayısı: 128

Yaş Grubu: 9+ Yaş için uygundur.

Kitabın Yazarı: Gülten Dayıoğlu.

Kitabın Konusu: Pirelerin insanlar hakkındaki fikirleri.

Kitabın Anafikri: İnsanların mutlu huzurlu yaşamak varken sadece kendilerini düşündükleri için bir arada yaşayamamaları.

Akıllı Pireler Özet

Öğrencilerimizin okuyacağı, eğitici, sorgulayıcı bir çocuk kitabı. Aslında hepimizin okuması ve verdiği mesajı alıp insanlar olarak kendimize çeki düzen vermeliyiz. Çocukların zevkle ve merakla okuyacağı, sorgulayıcı bir kitap hem de Gülten Dayıoğlu farkıyla.

Bir adam çok önemli bir icat yapmak istiyormuş. Ama ne düşünse, neyi yapmaya kalksa zaten daha önceden yapıldığını görüyormuş. Artık öylesine ümitsizliğe kapılmış ki. Her şeyin sırrı çözüldü, benim icad edeceğim bir şey kalmadı derken arkadaşı ona hayvanların ne konuştuklarını anlayan, onların dilini insanların diline çevirecek bir makine icat edebileceğini söylemiş. Günlerden Bir gün bu  icatı geliştirmiş. Artık, geliştirdiği bu  icat sayesinde hayvanların neler söylediklerini çok  rahat anlayabiliyormuş. Zamanla bu icadını o kadar çok  geliştirmiş ki sadece büyük hayvanların değil böceklerin , sineklerin , pirelerin,  karıncaların vb. küçük hayvanların dillerini dahi anlıyorlarmış.

Daha sonra makineyi icat eden akıllı adam bir arkadaşı ile beraber, icat ettiği hayvanların dilinden anlayan bu makineyi, bir pire grubunun toplanıp insanlar hakkında düşüncelerini  söyledikleri Yarasa dağındaki bir mağaranın ağzına yerleştirmişler. Daha sonra duyduklarına ilk başta inanamamışlar. Şaşırıp kalmışlar.

Çünkü pirler konuşuyormuş. İnsanların yaptıkları pire soykırımından nasıl korunuruz diye istişare yapıp insanlar hakkında bir çözüm bulmak için fikirlerini söylüyorlarmış. Daha sonra içlerinden bir pire fikrini söylemiş:

İnsanları Sevgi şelalesi adlı bir şelaleye götürünce , insanlar arasındaki kavga , savaşı yok olup bunun yerini barış, saygı, hoşgörü alacak. Bütün pireler bu düşünceyi  beğenmiş ve hepsi bunu onaylamışlar. Bu konuşmaları icatları sayesinde dinleyen  Bilgin ve arkadaşı da pireleri takip ederek sevgi şelalesinin yerini bulmuşlar. İcatlarını tekrardan oraya yerleştirmişler.

Makineyi icat eden bilgin ve arkadaşı konuşulanları dinleyince

“Bir gün gelir de insanlar, insanları hiçbir çıkar gözetmeden içtenlikle sever ,bu sevgi etkisiyle savaşlara girişmekten, birbirlerini öldürmekten vazgeçerlerse,pirelerin üstlendikleri bu kutsal görevi yerine getirmiş olacaklar”

Abartma Tozu Kitabının Özeti, Tanıtımı

Yorumlar
  1. Hakan dedi ki:

    ben kitabı okuyunca anlayamadım bu siteden okuyunca özetini daha iyi anladım tşk.

    1. galip58.06.47 dedi ki:

      Biz teşekkür ederiz