Değerler Eğitimi

Gölge Oyunundaki Tipler Hangileridir

Genel
03.03.2020
704

Gölge Oyunundaki Tipler Hangileridir

Gölge Oyunundaki Tipler Hangileridir

Gölge oyunu dünya tarihi açısından önemli bir yere sahiptir. Gölge oyunu dünya da bir çok kültür tarafından bilinen bir oyundur. Her kültürün kendine has olan gölge oyunu vardır. Türk kültüründe ise Hacivat ve Karagöz oyunu en bilindik gölge oyunudur. Şimdi kısaca bu gölge oyununda bulunan tipler hakkında bilgi verelim.

Karagöz Oyununun Tipleri                                        

Karagöz: Cahil, kaba, okumamış bir halktan kişi. Hacivat’ın kullandığı yabancı kelimeleri hemen hemen hiç anlamaz bazen anladığını zannetse de aslında yanlış anlar. Bu yanlış anlamalar, oyunda komik hallerin
oluşmasını sağlar. Kaba cahil olması onu çoğu zaman patavatsızz davranmaya yol açar. Fakat o bir şekilde ortamdan kaçmasını bilir
Hacivat: Hacivat eğitim görmüş, gösterişe önem veren , biraz kendini beğenmiş yarı aydın tipidir. O yarı aydın halini göstermek için Arapça ve Farsça kelimeleri bol keseden kullanır. Alın teri dökerek çalışmak yerine Karagöze iş bulup onun  sırtından yolunu bulma çabası içindedir.
Çelebi: Türkçeyi İstanbul ağzıyla hatasız konuşur. Oyunlarda zengin, çapkın, mirasyedi gibi tipleri oynar.
Zenne: Karogöz oyununda kadın oynatmak olmadığından kadın rolünü oynayan erkeklere zenne denilmiştir.
Beberuhi: Yaşı büyük olmasına rağmen saf bir tiptir.
Tuzsuz Deli Bekir: Mahallenin kabadayısıdır. Naralar atarak gezer. Kaba kuvvetle sorunlara çözer. En azından erteler.
Bunların dışında; Laz,acem,rumi gibi birçok tipte bulunmaktadır.
Karagöz ve Hacivat Osmanlı Kültürünün önemli bir oyunu olduğundan ve Osmanlı da bir çok milletin olduğundan dolayı laz, Ermeni, Rum, yahudi adlarında tiplemeler de vardır. Bu tiplemeler kendi kültürlerinin özelliklerini yansıtırlar.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.