Değerler Eğitimi

Yardımlaşma konulu hikaye örneği

Genel
09.02.2020
473

Yardımlaşma konulu hikaye örneği

Yardımlaşma konulu hikaye örneği

Ahmet adında iyi kalpli yardımsever bir çocuk varmış. Ahmet Gün içerisinde elinden geldiğince insanlara yardım eder onların hayatlarını kolaylaştırırmış.

Yine bir gün okula gitmek için evden çıkmış. Sokakta giderken karşıya geçmek için bekleyen yaşlı bir kadın görmüş. Hemen kadının yanına giderek ona yardım etmiş. Yaşlı kadın ona çok teşekkür etmiş. İnsanlara yardım etmekten dolayı mutlu olan Ahmet yoluna devam etmiş. Bu seferde komşu teyzeyi görmüş. Teyzenin elinde bir sürü poşet varmış. Teyze alışverişten geliyormuş. Ahmet saatine bakmış okulun açılmasına daha çok varmış. Hemen teyzenin yanına gitmiş ve ona esma teyze sana yardım edebilir miyim demiş. Esma teyze çok sevinmişe ve Ahmet’le birlikte poşetleri taşımışlar. Ahmet’e çok teşekkür etmiş. Ahmet’te yine iyilik yapmanın verdiği o mutlulukla okula doğru gitmiş. Yol kenarında yavru bir kedinin miyavlamasını duymuş. İlk başta aldırış etmese de kedinin miyavlamasın onu çok etkilemiş. Hemen yandaki bakkaldan biraz süt ve ekmek almış kedinin karnını bir güzel doyurmuş.

Ahmet akşam okuldan eve dönerken yine sabah olduğu gibi birkaç iyilik daha yapmış. Yaptığı tüm bu yardımlar onu çok mutlu ediyormuş. Ahmet yaptığı iyiliklerden asla bir karşılık beklemezmiş. Akşam olunca Ahmet annesi babası ve kardeşi ile birlikte güzel vakitler geçirmişler. Daha sonra yatma saati gelmiş. Ahmet odasına gitmiş güzelce duasını edip yatmış.

Tam uyuyacakmış ki bu esnada annesi elinde telefonla odaya girmiş. Ahmet’e Selma teyze seninle konuşmak istiyor demiş. Ahmet ise uykulu uykulu yataktan kalkmış ve annesinin yanına giderek telefonu alıp Selma teyzeyle konuşmuş. Selma teyze ona bugün yaptığı yardımlardan dolayı çok teşekkür etmiş. Tam da bu esnada bir deprem olmuş. Evde herkes ne yapacağını şaşırmış. Tüm aile birlikte güvenli bir yerde depremin bitmesini beklemişler. O sırada içerden büyük bir ses gelmiş galiba bir şeyler devriliyordu. Deprem bittiğinde evi gezdiklerinde Ahmet’in odasına gelince ağızları açık kalmış. Tavandaki avize tam da Ahmet’in yatağının üzerine düşmüş. Bunu gören herkes çok şaşırmış ve dua etmişler. Eğer ki o telefon gelmeseydi tavandaki avize Ahmet’in kafasına düşecekti. Bunu gören babası Ahmet’e gördün mü yaptığın iyilikler ve yardımlar sadaka gibidir. Seni kaza ve belalardan korur demiş. Ahmet ise bir kez daha Allah’a dua etmiş ve şükretmiş.

Eğerler Eğitimi

Yardımlaşma İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.