Değerler Eğitimi

Engelliler İle İlgili Hikaye Örneği

Genel
04.01.2020
591

Engelliler İle İlgili Hikaye Örneği

Engelliler İle İlgili Hikaye Örneği;

Evimizin hemen ilerisindeki parkta oynamayı çok severim. Arkadaşlarım da öyle. Okuldan çıkınca çoğu zaman eve dahi ugramadan hemen parka gider çantalarımızı bir kenara  bırakıp oyuna dalardık. Birgün parka bir ayağı sakat bir çocuk geldi. Daha önce onu hiç görmemiştik. Sonra oyunumuza devam ettik. Bu çocuk diğer günlerde gelmeye başladı. Ama her gün parka gelse de parkta hiç oynamiyordu. Önceleri oyun oynamayı sevmedigini düşündük. Hatta içimizden kızdığımız dahi oldu. Bir çocuk nasıl olurda oyunu sevmez diye.

Arkadaş gurubumuz içinde hasan diye biri var. Hasan’ın babası kamyon şoförü. Haftalarca eve gelmediği olur. O da annesi evde yalnız diye hepimizden önce eve giderdi. Yine birgün eve giderken o çocuğun yanına uğradı. Biraz konuştular. Biz ise merak icindeydik. Aceba ne konuştular diye. Hasan bize bir şey demeden parktan ayrıldı. Yarın okula gidince hepimizin aklında aceba o çocukla ne konuştuğunu sorduk.

Çocuğun adı Umut’muş. Oyun oynamayı çok seviyormuş. Hemen arkadaşlardan birisi itiraz etti. Oyun oynamayı seviyor da madem niye hiç yanımıza gelmedi. Hasan biraz üzülerek. Ayağı sakat olduğu için parktaki oyuncaklara binemiyormuş. O yüzden. Biraz üzgün biraz da utanç duyduk içimiz de. Anlayıp dinlemeden hemen eleştirmiştik onu.

Hemen öne atılıp bir şey yapmalıyız onun için dedim. Hasan da başıyla beni onayladı. Arkadaşlar ogretmenimiz derste bize demedi mi engelli insan yoktur engeller vardır. Bizde engelleri yok edelim dedi.

Okul bitince koşarak parka gittik. Neler yapacağımızı konuştuk. Plan yaptık. Ertesi gün durumu öğretmenimize anlattık. Öğretmenimiz bu duyarlılığımıza o kadar çok sevindi ki. Hemen birisi aradı ve durumu anlattı. Ertesi gün parka gittiğimiz de park adeta değişmişti. Her oyuncağın yanına Umut’un rahat çıkması için rampalar yapılmıştı. O günden sonra Umut’da bizim ekibin bir parçası oldu.

Değerler Egitimi

Engelli İnsanların Engelsiz Başarıları Vardır Hakkında

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.