Değerler Eğitimi

Araba Devrilince Yol Gösteren Çok Olur Kompozisyon

Genel
14.11.2019
824

Araba Devrilince Yol Gösteren Çok Olur Kompozisyon

Araba Devrilince Yol Gösteren Çok Olur Kompozisyon Örneği;

İnsanlar birbirlerinin yanlışlarını ve eksiklerini düzeltmek aynı hataya bir daha düşmemek için birbirlerini yapıcı biçimde eleştirirler. Fakat burada önemli olan iş işten geçmeden olay olup bitmeden başlangıçta öneride bulunmaktır.

Bazı işlerin geri dönüşü olmaz. İş işten geçtikten sonra gelene önerinin bir anlamı kalmaz. Örnek verecek olursak mesela bir ev yapıyoruz inşaat aşamasında kimse bizi eleştirmiyor şurayı keşke şöyle yapsan, burayı böyle yapsan diye söyleyen olmuyor. Biz inşaatı yapıyoruz derken bir aksilik çıkıyor ve çatı çöküyor. İşte bu olaydan sonra bir çok insanlar yanınıza gelip niye şöyle yapmadınız ki, şurası olmamış, tuh bilsem nasıl olacağını söylerdim, keşke böyle yapmasaydın gibi lafları çok duyarsınız. Peki bu söylenenlerin bu saatten sonra bir değeri var mi, yıkılan evi geri getirir mi? Tabiki hayır! Fakat bu öneriler başta söylense onlar dikkate alınarak yapılsa hicbir sıkıntı olmazdı.

Örnekte de gördüğünüz gibi iş olup bittikten sonra söylenen sözler bozulan, yıkılan işleri yerine getirmeyecektir. Eleştirilerinizi, önerilerinizi bir ise başlarken söyleyin iş işten geçtikten sonra söylenen sözün kimseye bir faydası maalesef olmayacaktır.

Araba Devrilince Yol Gösteren Çok Olur Atasözünün Anlamı:

İnsanları, henüz işin başındayken, başlarına kötü bir sonuç gelmeden önce uyarmalıdır. Tehlikeyi daha önce kimse haber veremezde kötü sonuç ortaya çıktıktan, iş işten geçtikten sonra şöyle bir yol tutumalıydın, böyle davranmamalıydın diye, akıl satar, bilgiçlik ve feraset gösterisi yaparlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.