Değerler Eğitimi

İki Cambaz Bir İpte Oynamaz Kompozisyon Örneği

Genel
16.10.2019
1.050

İki Cambaz Bir İpte Oynamaz Kompozisyon Örneği

İki Cambaz Bir İpte Oynamaz Kompozisyon Örneği;

Bazı insanlar vardır bir iş yapacaklarında kurnaz davranmaya çalışırlar. Bu insanlar genellikle işin kolayına kaçar. Ya da kendi işine gelecek kısma yoğunlaşırlar. Yeri geldiğinde her türlü hileye başvurmasını da çok iyi bilir. Tabir yerinde ise kafasında kırk tilki dolaşır. İşte bu tip insanın saf temiz kalpli insanları kandırması dolandırması çok kolay olur.

Aynı kurnazlığa sahip iki insan aynı işte olursa işte o zaman işin rengi değişir. Her fırsatta birbirlerini kandırmaya saf dışı bırakmaya çalışırlar. İki taraf da türlü türlü hileye başvuracağından durum tehlikeli olmaya başlar. Mesela ağır bir yük taşınacak diyelim. Art niyetli, kurnaz iki işçi yan yana geldiğinde ikisi de işin zor kısmını birbirinin üzerine yüklemek için uğraşacaktır. Yeri gelecek yalan söyleyecek yeri geceler birbirlerini kandırmak için çaba sarf edecekler. Bu nedenle iki kurnaz, art niyetli insanın bir ara da olması her zaman olumsuz sonuçlar doğurur. İş yapmaktan ziya de ikisi de işi birbirinin üstüne yıkma telaşına girer. Bazen de art niyetli sahtekar birisi kendi gibi birini dolandırmaya çalışırken daha dikkatli davranır. Belki de hiç ona bulaşmaz. Çünkü işler tersine sarabilir. Karşı tarafta kendi gibi olduğundan işler planladığı gibi gitmeyebilir. Aksine kendisi de zarara düşeceğinden riske girmez.

Bu tür insanlardan uzak durmak gerekir. Hile ile aldatma ile birbirlerini kandırmaya çalışırken maalesef ara da dürüst saf temiz insanlar mağdur olur.

İki Cambaz Bir İpte Oynamaz Atasözünün Anlamı:

Hileci ve kurnaz iki kişi, bir iş üzerinde çalışırlarsa birbirlerini aldatmak ve atlatmak için bütün hünerlerini harcarlar. Bu durum ikisi içinde tehlikelidir.

İki Cambaz Bir İpte Oynamaz Cümle:

Birimizden birisi yaşayacak burada  iki cambaz bir ipte oynamaz.

İkisi de sahtekar birbirini kandırmaya çalışıyor ama iki cambaz bir ipte oynamaz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.