Değerler Eğitimi

Gelecekle İlgili Hayallerinizi Anlatan Bir Konuşma Örneği

Genel
30.10.2019
3.289

Gelecekle İlgili Hayallerinizi Anlatan Bir Konuşma Örneği

Gelecekle İlgili Hayallerinizi Anlatan Bir Konuşma Örneği;

Sevgili Öğretmenim, Kıymetli Arkadaşlarım;

Bugün sizlere gelecekle ilgili hayallerim nelerdir, gelecekten beklentilerim nelerdir, bunlar hakkında konuşma yapacağım.

Bildiğiniz üzere gelecek hepimizin zaman zaman heyecanla beklediği zaman zaman da kaygı duyduğu kaçınılmaz bir gerçektir. İnsanlar neden hayal kurarlar ? Daha iyisini aramak, güzel şeyler düşünmek, umutla bakmak… Daha da uzatabiliriz. İşte ben de geleceğe daha umutla bakmak ve gelecek mutlu günler için hayal kurarım.

Sevgili Arkadaşlarım, Kıymetli Öğretmenim;

Hayal kurmak için yaşın hiçbir önemi yoktur. Aksine insan hayal kurmadığı zaman ölmüş demektir. Yahya Kemal Deniz Türküsü adlı şiirinde bu durumu şöyle ifade eder:

Yürü! Hür mâviliğin bittiği son hadde kadar!...
İnsan, âlemde hayâl ettiği müddetçe yaşar.

Geçekten de insan hayal edebiliyorsa yaşıyor demektir. Bu nedenle geleceğe yönelik hayal etmek hepimizin hakkıdır diye düşünüyorum.

Sevgili Arkadaşlarım, Kıymetli Öğretmenim;

Benim gelecekle ilgili hayallerim çok. Çünkü gelecekten umutluyum. Öncelikle hayalimde doktor olmak var. İnsanlara daima yardım etmek, onları sevdiklerine kavuşturmak. Daha sonra alanımda Türkiyenin ve Dünyanın en iyisi olmak var. Ailemle sağlık ve mutlulukla yaşamak. Maddi şeylerin hayalini pek fazla kurmam. Çünkü değeri para ile sınırlıdır. Ama yine de şöyle penceresinden güzel bir manzaralı evimin olmasını bu manzaraya karşı bir fican kahve içmeyi hayal etmek yadırganmasa gerek.

Ayrıca hayallerimde sadece kendime değil diğer insanlara da yer veririm. Mesela savaşların son bulduğu, hastalıkların yok olduğu, açlıkların olmadığı, kardeşin kardeşle hatta kimsenin kimseyle kavga etmediği bir dünya hayal ederim.

Etrafın yemyeşil olduğu. Denizlerin, akarsuları, tertemiz olduğu bir dünya. İnsan eliyle ney mahvedilmiş se onların geri doğaya kazanıldığı bir gelecek hayal ediyorum.

Hayallerimde ülkemi de her zaman dünyanın en önde gelen, söz sahibi, terörün bittiği bir yer olarak hayal ediyorum.

Değerli Öğretmenim, Kıymetli Arkadaşlar;

Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim. Tekrar söylemekte fayda görüyorum. Unutmayın ki insan hayal ettiği müddetçe yaşar. Hayal kurmaktan asla vazgeçmeyin.

Değerler Eğitimi

Hiçbir Gemi Bizi Bir Kitap Kadar Uzaklara Götüremez Katılımlı Konuşma

Çevre Kirliliğini Önlemeye Yönelik Konuşma

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.