" /> Çanakkale Savaşı Hakkında Hikaye Örneği - Değerler Eğitimi Değerler Eğitimi

Çanakkale Savaşı Hakkında Hikaye Örneği

Çanakkale Savaşı Hakkında Hikaye Örneği

Çanakkale Savaşı Hakkında Hikaye Örneği

Çanakkale Savaşı Hakkında Hikaye Örneği;

Çanakkale savaşının en şiddetli günleri yaşanıyordu. Her gün cepheden haberler geliyor, ben ise mahzun bir şekilde bu haberleri dinliyordum. Posta geldiğinde köydeki komşular, akrabalar sıraya giriyor; oğlundan, eşinden, kardeşinden gelen haberleri köyün tek okuma yazma bileni ben olduğum için bana okutuyorlardı. Bense bu işi seve seve kabul ediyordum.

Mektup alan ailelerin sevincini görmek beni öylesine mutlu ediyordu ki, onların hasretlerine, özlemlerine ortak olmak, onların kahramanlıklarını duymak bana müthiş bir moral veriyordu. Fakat bir önceki postada mektup gelip de sonraki postada mektup gelmeyince bu durumu izah etmek öyle zor oluyor ki anlatamam. Yine günlerden bir gün çocukların zılgıtları ile köyün meydanına koştuk. Postacı da tüm mektupları benim okuduğumu bildiğinden hepsini bana teslim etti. Köyün meydanının biraz ilerisinde duran çınar ağacının altındaki sandalyeye oturup sırayla mektupları okumak için mektup sahiplerini çağırıyordum.

Her mektup ayrı bir özlem, her mektup ayrı bir kahramanlık. Sırayla mektupları okumak için komşuları çağırdığım sırada Hatice nine ikide bir hani benim mektubum diye serzenişte bulunuyordu. Bense ona belli etmeden tüm mektupları en az üç kere kontrol etmiştim fakat ona gelen bir mektup yoktu. Hatice ninenin henüz evlenmemiş 18’de bir torunu vardı. Bu torunun anne ve babası ölmüş bu garip öksüz,yerim çocuk ninesinin yanında büyümüştü. Ninesinin de ondan başka kimsesi yoktu. Hele bir gelsin. Evlendirim gönül rahatlığıyla öbür tarafa giderim diye söylenir dururdu. 80 ine merdiven dayamış bu kadına torunundan mektup yok demek onun kaldıramayacağı bir yüktü. Bu nedenle başkasının mektubunu kendimde bir şeyler katarak okudum. Bir iki sefer bu böyle devam etti. Belli ki torunu hakkın rahmetine kavuşmuştu. Bir gün köyün meydanında bir kalabalık toplandı. Önce mektup geldi yine zannettim. Meğerse Hatice nine vefaat etmişti.

Çanakkale savaşı bitip de köyün erkekleri köye dönmeye başladığında hepsinde haklı bir gurur vardı. Çanakkale’de başarılı olunmuştu. Daha sonra Kurtuluş Savaşı başladığında Çanakkale’de düşmanı yenenler, köylerini korumak için harekete geçmişlerdi. Mustafa Kemal Paşanın başarıları dillerden dile yayılmıştı.

Galip HATİP

Eğitimde Değerler

Çanakkale Geçilmez Sözünden Ne Anlıyorsunuz

Çanakkale İle İlgili Şiirler, Çanakkale Şiirleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?