Değerler Eğitimi

Bir Ülkenin Bağımsızlığı Sizce Neden Önemlidir

Genel
24.10.2019
1.179

Bir Ülkenin Bağımsızlığı Sizce Neden Önemlidir

Bir Ülkenin Bağımsızlığı Sizce Neden Önemlidir;

Öncelikle daha iyi idrak edebilmek için bağımsızlık nedir buna değinelim.

Bağımsızlık Nedir

Bağımsızlık, bir milletin veya bir devletin, kendi vatandaşları veya nüfusu tarafından özgürce yönetilebilmesidir. Yani egemenlik haklarının başkasının elinde olmamasıdır.

Bağımsızlıkta temel kavramlar ön plana çıkar. Yani gerçekten bağımsızlığı simgeleyen bazı etkenler vardır. Bunlar Ekonomi, hukuk, siyasal hareketler. Tam bir bağımsızlık istiyorsanız bu güçleri elinizde bulundurmanız gerekmektedir.

Bir ülkenin bağımsızlığı sizce neden önemlidir

Bağımsızlığın olmadığı yerde tutsaklık vardır. Tutsaklık ise bizlerin elinden her türlü insani ve ahlaki değerlerimizi alır.

Bağımsızlığını kaybeden bir ülke gerek siyal açıdan gerekse de ekonomik açıdan dışa bağımlıdır. Ayrıca bağımsızlığını kaybeden ülkeler başka devletlerin sömürgesi olmaya mahkumdur. Sömürgeci devletler ise yer altı ve yer üstü güzelliklerini alıp gitmektedirler.

Bu nedenledir ki Türk tarihine baktığımızda Türklerin bağımsızlıklarından taviz vermediğini, tutsak bir hayat yerine gözlerini bile kırpmadan ölümü yeğlediklerini görmekteyiz. Ayrıca tarihin her döneminde Türkler bağımsızlık uğruna çok bedeller ödemiş, çok direnişte bulunmuştur.

Boynumuza tasma geçirip diledikleri gibi yönlendireceklerini zannedenler Kurtuluş savaşında, Çanakkale’de, 15 Temmuzda, Barış Pınarı Harekatında bağımsızlık için neleri göze alacağımızı çok iyi görmüşlerdir.

Atatürk’ün Bağımsızlık Hakkındaki Sözleri

  • Bizden öncekilerin yaptıkları yanlış işler yüzünden ulusumuz sözde bağımsızdı. Ama gerçekte bağımlı bulunuyordu.
  • Ben yaşamak için kesinlikle bağımsız bir ulusun evladı kalmalıyım.
  • Bağımsızlık, özgürlük benim karakterimdir.
  • Ulusun bağımsızlığını, yine ulusun azim ve kararı kurtaracaktır. (1919)
  • Tam bağımsızlık demek, elbette: Siyasal, maliye, ekonomi, adalet, askerlik, kültür……. gibi her alanda bağımsızlık, tam özgürlük demektir.
  • Bu saydıklarımızdan birisinde bağımsızlıktan yoksunluk, ulusun ve ülkenin gerçek anlamıyla yoksunluk, ulusun ve ülkenin gerçek anlamıyla bütün bağımsızlığından yoksun olması demektir.
  • Egemenlik verilmez, alınır.
  • Özgürlüğün de, Eşitliğin de, Adaletin de dayanak noktası ulusal egemenliktir. Özgürlüğü elinden alınan bir ulus; ne denli zengin ve bolluk içinde olursa olsun, uygar insanların gözünde bir uşaktan daha iyi bir davranışa layık değildir.
  • Ulusal özgürlük, öyle bir ışıktır ki, onun karşısında zincirler erir. Taç ve tahtlar yanar. Hükümdarlar mahvolur.
  • Yaşamak isteyen ulusumuzun isteği bir sözcükle özetlenebilir: Bağımsızlık.

Değerler Eğitimi

Tarihimizde Milli Birlik ve Beraberliğimizi Yansıtan Olaylar

Demokrasi Kavramı Size Neyi Çağrıştırıyor

Nusrat Mayın Gemisi Hakkında Bilgi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.