Değerler Eğitimi

Beni Görmek Demek Mutlaka Yüzümü Görmek Demek Değildir Açıklaması

Genel
23.10.2019
2.083

Beni Görmek Demek, Mutlaka Yüzümü Görmek Demek Değildir Açıklaması

Beni Görmek Demek, Mutlaka Yüzümü Görmek Demek Değildir Açıklaması Kompozisyon;

Mustafa Kemal’in

Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir.

sözü çok değerli bir sözdür. Büyük insanlar asla ölmezler. Ölen sadece bedenlerdir. Fikirler daima yaşar. Miraslar daima yaşarlar.  Hele ki Mustafa Kemal gibi hayatını varoluş mücadelesine adayan, vatanı ve milleti için cepheden cepheye koşan, fikirleri ile hem dönemini hem de günümüze ışık tutan bir liderin varlığını onun sözleri ile gayet iyi hissedebiliriz.

Tarihte de bu hep böyle olmuştur. Mustafa Kemal’e öldü demek onu yapılacak en büyük haksızlıktır. Bizlere mirası olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti onun aramızda olduğunun, ruhunun bizimle birlikte olduğunun en açık delilidir. Onun Nutuk adlı eserini okuyan onunla sohbet etmenin, onun misafir olmanın ne denli güzel bir his olduğunu idrak edecektir.

Ey Türk gençliğinde bizlere hitaben yaptığı konuşması halen okullarımızda, sınıflarımızda başköşede durmakta, onun öğretileri ile sınıfımızın bir parçası olmaktadır.

Unutmamak gerekir ki suretler, yüzler eskir ve yaşlanırlar. Bedenler de öyledir. Zaman onları yıpradır yok eder. Fakat ruh ve fikirler ölmez. Hele ki toplumun hafızasında derin izler bırakan kişilerin fikirleri asla ölmez. Bundan yüzlerce yıl öncesine gidip Peygamber Efendimizi ve onun öğretilerini hadislerini okuyup dinleyerek hala yanı başımızda olduğunu biliriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.