Değerler Eğitimi

Atatürk’ün Çocuklarla İlgili Sözlerinden Birkaçı

Genel
23.10.2019
520

Atatürk’ün Çocuklarla İlgili Sözlerinden Birkaçı

Atatürk’ün Çocuklarla İlgili Sözlerinden Birkaçı

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal yeni bir milletin inşasını atarken yeni neslin bu milleti muasır medeniyetler seviyesine çıkaracağına ve cumhuriyeti ilelebet muhafaza edeceğine canı gönülden inanıyordu. Varlık ile yokluk arasında bir milleti dirşlişe yönelten Mustafa Kemal hem cephelerde hem de cephe gerisinde bu ülke için mücadele etmiştir. Mustafa kemal Atatürk çocuklara çok değer verir. Öyle ki 23 Nisan’ı bile çocuk bayramı olarak- dünyada ilk ve tek çocuk bayramıdır- armağan etmiştir. Şimdi

 •  “Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir.”
 • “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.”
 • “Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı, Onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır.”
 • “Çocuk sevgisi insan sevgisi için bir ihtiyaçtır.”
 • “Gelecek için hazırlanan vatan evlatlarına, hiçbir güçlük karşısında yılmayarak tam bir sabır ve metanetle çalışmalarını ve öğrenim gören çocuklarımızın ana ve babalarına da yavrularının öğreniminin tamamlanması için hiçbir fedakarlıktan çekinmemelerini tavsiye ederim.”
 • “Hedefe yalnız çocukları yetiştirmekle ulaşamayız! Çocuklar geleceğindir. Çocuklar geleceği yapacak adamlardır. Fakat geleceği yapacak olan bu çocukları yetiştirecek analar, babalar, kardeşler hepsi şimdiden az çok aydınlatılmalıdır ki, yetiştirecekleri çocukları bu millet ve memlekete hizmet edebilecek, yararlı ve faydalı olabilecek şekilde yetiştirsinler! Hiç olmazsa yetiştirmek lüzumuna inansınlar! Okullardan başka; gazeteler, küçük dergiler köylere kadar yayınlanıp dağıtılmalıdır. Bizim köylümüz ne gazete ne dergi okumaz. Bilenler bilmeyenleri toplayıp, okutmayı, onlara okumayı anlatmayı bir vazife bilmelidir.”
 • “Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize tahilin hududu ne olursa olsun, en evvel, her şeyden evvel Türkiye’nin istiklaline, temeli benliğine, milli geleneklerine düşman olan unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir.”
 • “Büyük başarılar, değerli anaların yetiştirdikleri seçkin çocukların yardımıyla meydana gelir.”
 • “Milletin bağrında temiz bir nesil yetişiyor. Bu eser (Türkiye Cumhuriyeti Devleti) ona bırakacağım ve gözüm arkamda olmayacak.”
 • “Çocuklarımızı artık düşüncelerini hiç çekinmeden açıkça ifade etmeye, içten inandıklarını savunmaya, buna karşılık da başkalarının samimi düşüncelerine saygı beslemeye alıştırmalıyız. Aynı zamanda onların temiz yüreklerinde; yurt, ulus, aile ve yurttaş sevgisiyle beraber doğruya, iyiye ve güzel şeylere karşı sevgi ve ilgi uyandırmaya çalışılmalıdır.”

Devamı…

 • “Gençler! Cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve kültür ile, insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız.”
 • “Biz her şeyi gençliğe bırakacağız… Geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir.”
 • “Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz.”
 • “Türk çocuklarından beklediğimiz; sağlam vücut, işlek zeka ve temiz yürektir.”
 • “Büyük başarılar, değerli anaların yetiştirdiği seçkin çocukların yardımıyla meydana gelir.”

Mustafa Kemal’in çocuklara ne kadar çok önem verdiğini söylemiş olduğu sözlerden de gayet iyi anlamaktayız. Bizlere düşen onun kurduğu Cumhuriyeti çok çalışıp çabalayarak  vatanımıza hizmet etmek olmalıdır.

Değerler Eğitimi

Atatürk’ün Liderlik Özelliklerini Yansıtan Sözleri

Atatürk’ün Türk Milleti İçin Yaptığı Fedakarlıklar

Vatan Çalışkan İnsanların Omzunda Yükselir Kompozisyon

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.