Değerler Eğitimi

İnsanların Farklı Edebi Türlere İlgi Duymasının Nedenleri

Genel
18.09.2019
934

İnsanların Farklı Edebi Türlere İlgi Duymasının Nedenleri

İnsanların Farklı Edebi Türlere İlgi Duymasının Nedenleri;

Edebiyat güzel sanatların bir koludur. Dolayısı ile de edebiyatı değerlendirirken sanatsal açıdan bakmak doğru olacaktır. İsterseniz sanatın tanımını bir hatırlayalım. Sanat insanın duygularını estetik kaygılar güdüler ve haz alınarak dışarı vurulmasıdır. Bu dışa vurum çok farklı sanat dallarını doğurmuştur. Bizim bu yazıda incelediğimiz ise edebiyattır.

Şimdi insanların farklı edebi türlere ilgi duymasının nedenlerinden bahsedebiliriz. Edebi eserde amaç yazarın duygularının dışa vurumudur. Yazar kelimelerle yaptığı estetik olguyu farklı metotlarla süslemek ister.

Kimi edebiyatçı duygularını estetik bir şekilde dışa vururken şiiri seçer. Kendini belki de şiirde daha özgür hisseder, Kimi yazar ise duygularını dışa vururken hikayeyi tercih eder. Olayların içerisinde yaşamak onu mutlu edebilir. Bazı edebiyatçıda kelimeleri daha da çok kullanmak ve olayı daha ayrıntısı ile anlatmak için roman türünü tercih eder.

Aynı şekilde okuyucuda bir edebi eseri farklı türlerde ilgi ile takip edebilir. Mesela benim duygularıma en iyi tercüman olan, ben de en çok haz uyandıran edebi tür şiir olduğu için şiire karşı ayrı bir istek olabilir.

Bazı insanlar da hikayeye ilgi duyabilir. Bu farklılıktaki temel neden aslında sanatın tanımında yatar. Sanatta amaç estetik bir ürün ortaya koyma, haz alma ve mutlu olmak yok mu? İnsanlarda bu nedenle kendilerine en yakın olan bu türleri seçerler.

Bunu dışında sevdiği bir yazar varsa. Onun hayranı ise onun yazdığı türleri daha çok sever. Mesela Orhan Veli hayranı bir kişinin şiire ilgi duyması şaşılacak bir durum olmasa gerek. Ya da Ömer Seyfettin hayranı bir kişinin hikayeye lgi duymaması olacak şey değildir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.