Değerler Eğitimi

Dostlukla İlgili Konuşma Örneği, Dostluk Hakkında

Genel
28.09.2019
5.811

Dostlukla İlgili Konuşma Örneği, Dostluk Hakkında

Dostlukla İlgili Konuşma Örneği, Dostluk Hakkında;

Sevgili Öğretmenim Kıymetli Arkadaşlar;

Bugün sizlere dostluk nedir, dostluğun önemi nedir ve iyi bir dost nasıl olur bu konuda bir konuşma yapacağım.

Öncelikle dost nedir sorusunun cevabına bakalım. Dost iyi ve kötü günümüzde yanımızda olan, her zaman bize destek olan, gönül bağı kurduğumuz, sırlarımızı paylaştığımız yegane kişidir. Dostluk ile arkadaşlığı karıştırmamak gerekir. Arkadaşlık dar bir kalıptır. Günlük hayatta birlikte olmak zorunda kaldığımız insanlarla kurduğumuz ilişkidir. Mesela okulda arkadaşlarımız vardır, iş arkadaşlarımız vardır gibi. Fakat dostluk öyle değildir. Gönül bağı vardır. Zaten çevrenize baktığınızda ne kadar arkadaşınız var desem birçok isim söylersiniz. Ama dostlarınız kim diye sorduğum da öne bir düşünürsünüz. Dilinizden bir ya da iki isim çıkar.

Sevgili Öğretmenim Kıymetli Arkadaşlar;

Şimdi gelelim ikinci soruya. Dostluğun önemi nedir? Günlük hayatımızda zaman zaman mutlu olduğumuz zaman zamansa üzüldüğümüz zamanlar olur. İşte insanın duygularını yoğun yaşadığı bu dönemde duygularını paylaşacağı, sırlarını paylaşacağı insana ihtiyaç vardır. Bu kişi arkadaş olamaz. Çünkü kimse henüz tam olarak tanımadığı ya da tam olarak güvenmediği bir insan sırlarını vermek istemez ya da duyğularına ortak katmak istemez. Onun içindir ki insan her zaman iyi, güvenilir bir dosta ihtiyaç duyar. Dostluk bu noktada çok önemlidir.

Sevgili Öğretmenim Kıymetli Arkadaşlar;

Şimdi de gelelim son soruya. Bu soruya da cevap verip yavaş yavaş konuşmamıza son verelim. İyi bir dost nasıl olur? Bu soruya farklı farklı cevaplar verilebilir. Ben genel hatlarıyla cevap vereceğim. İyi bir dostta insan şu özellikleri arar;

  • Güvenilir
  • Anlayışlı
  • Yardımsever
  • Dürüst
  • Arkadaş Canlısı
  • Karakterli

Bu ve buna benzer örnekleri çoğaltmak mümkündür.

Sevgili Öğretmenim Kıymetli Arkadaşlar;

Sizlere dilimin döndüğünce dostluk hakkında bilgi vermeye çalıştım. Atalarında dediği gibi “dost kara günde belli olur”. Dostumuzu seçerken dikkat edelim, zamana bıraklım. Her zaman dostumuzun kıymetini bilelim.

Gerçek dostlar yıldızlara benzer, karanlık çökünce ilk onlar görünür.

Beni sabırla dinlediğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum

Yorumlar
  1. Kullanilmiyor_66 dedi ki:

    ÇOK GÜZEL OLMUŞ YAPANDAN ALLAH RAZI OLSUN