Değerler Eğitimi

Ummadığın Taş Baş Yarar Kompozisyon Örneği

Genel
29.08.2019
807

Ummadığın Taş Baş Yarar Kompozisyon Örneği

Ummadığın Taş Baş Yarar Kompozisyon Örneği;

İnsanlar hakkında olumlu ya da olumsuz eleştiri yapmayı seven bir toplumuzdur. Hemen kişinin yüzüne bakarak onun hakkında bir takım eleştirilerde bulunuruz. Bazen bu eleştirilerin aslında doğru olmadığını sadece insana bakarak onun hakkında yorum yapmanın yanlış olduğunu anlarız. Beceriksiz, bu ne anlar, cahil diye hemen etiketlediğimiz insanların önemli işler başardığında şaşırırız. Tabir yerindeyse ağzımız açık kalır.

Örneğin sessiz sakin kimsenin bir şeyine karışmayan etliye sütlüye bulaşmayan birini zihnimizde belli kalıplar dışında düşünemeyiz. Ne zaman ki bu kişiyi bir tiyatro sahnesinde görsel şaşırıp kalırız. Nasıl olur da sessiz sakin birisi bu sahne de olabiliyor diye. Ya da derslerinde başarılı olmayan sürekli zayıf not alan bir öğrencinin öğretmenin gözünde toplum gözünde belki de bir halt olmaz diye düşünülebilir. Bu yanlıştır. İleride çok iyi bir futbolcu olduğunda çok şaşırırız nasıl oldu diye.

Tarihe baktığımız zaman bu hep böyle olmuştur. Dünya tarihinde de aynıdır. Bundan bi halt olmaz, bu okumaz denilen nice insanlar ki bunlar-dan bir tanesi de Einstein, (Aynştayn) dır. Ileri ki yaşlarında tüm dünyayı şaşırmışlar dünyanın seyrini değiştirmişlerdir.

Ummadığın Taş Baş Yarar Atasözünün Anlamı:

 Elinden bir iş gelmez sandığımız nice kimseler vardır ki, kendilerinden umulmayan önemli işler yapabilirler. Hiçbir insanı küçümsememek gerekir.

Ummadığın Taş Baş Yarar Cümle İçinde

Onu hafife alama, ummadığın taş baş yarar.

Çelimsiz dedik gördün mü ne yaptı bize, e ne demişler ummadığın taş baş yararmış.

Ummadığın Taş Baş Yarar Benzeri

Yavaş huylu atın çiftesi pek yavuz olur.

Yorumlar
  1. Nehir Koçak dedi ki:

    Arkadaşlar düzgün yok bee

  2. Anonim dedi ki:

    e