Değerler Eğitimi

Havanda Su Dövmek Deyiminin Hikayesi

Genel
27.08.2019
1.984

Havanda Su Dövmek Deyiminin Hikayesi

Havanda Su Dövmek Deyiminin Hikayesi;

Havanda Su Dövmek Anlamı:

Bir işle boşuna uğraşmak.”Senin yaptığına havanda su dövmek derler,bırak artık şu işle uğraşmayı.”

Günlerden bir gün bir ülkenin başında bir padişah varmış. Bu padişah cömert, çalışkan, değerlerini bilen kollayan biriymiş. Hiç bir zaman ben padişahım, ben çok zenginim demez işlerinin dışındaki zamanını aynı halkı gibi çalışarak geçirirmiş. Aynı zamanda çok mütevazı de olan padişah herkesin işine yardım eder gücü yettiğince başlamalarının işlerinde de destek olurmuş. Bunu gören halkı ise onun çalışkanlığını her zaman takdir eder, koskoca padişah bile çalışıyorsa bize durmak yakışmaz deyip bir işin ucundan tutarmış. Padişahın çalışma azmi ne para kazanma sevdasından ne de başka bir şey. (Zaten her şeye sahip) Onun için çalışmak büyük bir erdemdir.

Komşu ülkenin kralı ise bunun tam zıddı biriymiş. Yer içer gününü gün edip oraya buraya saldırırmış. Halkı da hiç mutlu değilmiş. Zamanla askerleri de kendine benzemiş. Onlarda ye iç başkalarına zulüm yaparmış. Yine günlerden bir gün kötü olan kral iyi olan padişahın ülkesine saldırmış. Padişah askerleri ile beraber ülkesini savunmaya başlamış. Halkı da padişahı çok sevdiğinden herkes onun için canını ortaya koymuş ve sonunda kötü kral ve arkadaşlarını esir almış. Hepsini zindana attırmış. Çalışmayı bir edem bir değer olarak gören padişah bu durumun bu şekilde olmayacağını, zindandaki insanların kimseye faydası olmayacağını düşünerek bir çözüm bulmuş.

Her mahkumu bir çiftçinin, bir işçinin, yanına çırak olarak vermiş. Hepsi zamanla işi kavramış, üretmeye başlamış. Krala ise başka bir iş vermiş. Kocaman bir havan ( buğday dövüp un yapmak için yapılan büyük kazan) yaptırmış ve içine su doldurup bir yıl boyunca her gün bunu dövmesini istemiş.

Devamı…

Bir yıl bitince padişah kral ve adamlarını sarayın meydanına toplamış. Kralın adamları hep bir meslek sahibi olmuş. Kimisi çiftçi, kimisi demirci, kimisi çoban, kimisi halici… Sonra krala dönüp şu demiş; peki sen ne öğrendin. Kral şaşırmış. Bir yıl çalıştım ama boş havanda su dövdüm ne elime bir şey geçti ne de bir iş öğrendim. Bunu der demez padişah hemen araya girmiş ve şöyle demiş;
-Bak gördün mü boş işle uğraşırsan eline hiç bir iş gelmez havanda su döver durursun. Ama çalışıp çabalarsan bir şeylerin sahibi olursun.

Bunu dedikten sonra kral ve askerlerini ülkelerine gidip çok çalışmak, üretmek için serbest bırakmış. Yıllar sonra kralım da ülkesi aynı padişahın ülkesinde olduğu gibi huzur ve mutluluk hakim olmuş.

Havanda Su Dövmek İle İlgili Cümle

  • Boşa çabala dur, havanda su dövüyorsun haberin yok.
  • Bu şekilde havanda su döverek  başaramayız.
  • Havanda su dövmek, olmayacak işe amin demek.

Benzer Yazılar

Değerler Eğitimi

Aşamalı Durum Bildiren Cümleler ve Örnekleri

Atı Alan Üsküdarı Geçti Deyiminin Hikayesi

Yorumlar
  1. Anonim dedi ki:

    Oooo ben bunu defterime yazana kadar aylar geçer!!!