Değerler Eğitimi

Güvenme Varlığa Düşersin Darlığa Kompozisyon Örneği

Genel
04.08.2019
1.431

Güvenme Varlığa Düşersin Darlığa Kompozisyon Örneği

Güvenme Varlığa Düşersin Darlığa Kompozisyon Örneği

İnsanlar hayatlarını sürdürebilmek için belli işler yapar, meslek sahibi olur ve para kazanırlar. Bazen de miras yoluyla vb. yollarla ellerine para, ev, arsa gibi maddi değeri olan şeyler geçer.

Paraya, mala, eve, arsaya sahip olmak kadar onu yönetebilmek de çok önemlidir. Parayı yönetemediğin zaman bir anda ellerin boş kalır. Hazıra dağ dayanmaz atasözünden de anlaşılacağı gibi elimizdeki maddi değeri olan şeyleri har vurup harman savurduğumuzda bir anda tüm mal varlığımız eriyip gider. Güvenme Varlığa Düşersin Darlığa atasözünde tasarruf yapmanın ne denli önemli olduğu vurgulanıyor. Ayrıca insan harcamalarında her zaman tutumlu olmalı. Gereksiz yere ihtiyaç dışı bir şey alırken iki kez düşünmeli. Örneğin çok zengin bir adam elindeki parasını pulunu gereksiz yere çar çur ediyor. İlerisini düşünmeden yiyor çevresine dağıtıyor. Yarın ihlas etse, olumsuz bir durumla karşılaşsa ve tüm mal varlığını kaybetse. Maalesef bu şekil de olan o kadar çok insan var ki. Elindeki paranın hiç bitmeyeceğini sanarak gereksiz harcayanlar, tasarruf yapmayanlar bugün bayat diye çöpe attığı ekmeğe belkide yarın muhtaç hale gelecekler.

Elimizdekilerin kıymetini her zaman en iyi şekilde bilelim. Daima şükredelim. Bugünün malına parasına fazla güvenmemeli daima ilerisine yatırım yapmalıyız.

Güvenme Varlığa Düşersin Darlığa Anlamı:

İnsan, varlıklı durumuna güvenerek har vurup harman savurmamalı, tutumlu olmalıdır. Buna dikkat etmeyen kişi, işlerin iyi gitmediği ve çalışamadığı zamanlarda darlığa düşer.

Güvenme Varlığa Düşersin Darlığa ile İlgili Cümleler

Ya ben demiştim sağa sola para harcama güvenme varlığa düşersin bak böyle darlığa

Güvenme varlığa düşersin darlığa derdi her zaman babam. Sözünü dinlemedim, ne hale geldim.

Değerler Eğitimi

Arkadaş Arkadaşın Aynasıdır Atasözü

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.