Değerler Eğitimi

Lafla Peynir Gemisi Yürümez Kompozisyon Örneği

Genel
24.07.2019
1.927

Lafla Peynir Gemisi Yürümez Kompozisyon Örneği

Lafla Peynir Gemisi Yürümez Kompozisyon Örneği;

Lafla Peynir Gemisi Yürümez Atasözünün  Anlamı:

Yalnız konuşarak, yaparım ederim diyerek bir yere varılmaz ve hiçbir iş gerçekleştirilemez. Atıp tutmaktan ziyade harekete geçip uygulamak ve çalışmak lâzımdır.

Bazı insanlar vardır sadece konuşurlar. Bunu ben şöyle yaparım, ben olsam şöyle yapardım, şunu şöyle yapsa ya gibi. Fakat gel gör ki ne kadar konuşursa konuşsun bir anlamı yoktur. Konuşmakla bir şeyler olmuyor.
Örneğin bir masa yapacaksınız. Sabahlara kadar anlatın, konuşun. Masa şöyle yapılır, şöyle olmalı, gibi. Fakat bu konuşmalar ne kadar çok olursa olsun bir şey üretmez. Çünkü o masanın olması için konuşmaktan ziyade malzemeye, alete ve insan gücüne ihtiyaç vardır. Bunları sağladıktan sonra ise koyulursunuz ve elinizden geldiğince bir urun ortaya koymuş olursunuz. Fakat konuşmakla kalsaydık elimizde hiçbir ürün olmazdı. Bazen de şöyle durumlarda kullanırız lafla peynir gemisi yürümez atasözünü ; bir sorun vardır bu sorun karşısında birileri çözüm üretmekten ziyade boş konuşmayı tercih ederler. Halbuki bizim ihtiyacımız olan kucaklar dolusu boş sözden ziyade bizim için bir çözüm olacak fikirler üretmektir.

Boş gereksiz konuşmanın yapmayacağınız vaatleri konuşmanın laf kalabalığından başka bir ise yaramadığını bilmek gerekir. Konuşanlar değil çalışanlar üretir, kazanır

Yorumlar
  1. Yumatex dedi ki:

    Mafbkugbcgnnvgnnc
    Y6ıjnbhhhhhbhh

  2. Nisa dedi ki:

    Çok güzel çok yararlı oldu teşekkürler