Değerler Eğitimi

Badminton Nasıl Oynanır, Badminton Kuralları Nelerdir

Genel
14.06.2019
1.595

Badminton Nasıl Oynanır, Badminton Kuralları Nelerdir

Badminton Nasıl Oynanır, Badminton Kuralları Nelerdir;

Badminton oyunu, kaz tüyünden imal edilen bir top ve raketler vasıtası ile oynanan bir oyundur. Kaz tüyünden faydalanarak yapılan topun (plastik malzeme kullanılarak yapılanları piyasada daha çok yer almakta)  file üstünden rakip alana atılması ve atılan topun geri dönmesini sağlamak amacıyla oynanan spor oyunudur.

Badminton Oyunu Neden Önemli

 • Bay ve bayan, 6 yaşından diğer tüm yaşlara hitap edebilen bir oyundur.
 • Şiddet içerikli olmaması, oynaması ve seyredilmesinin zevkli olmasından dolayı bayanların da büyük ilgisini ve beğenisini çekmektedir.
 • Yaralanma, sakatlanma riski az olan bir oyundur.
 • Hemen hemen her yaşta ve her performans düzeyinde oynanır ve oyunculara zevk verir,
 • Oyuncuları fazla zorlamaz,
 • Yas ve cinsiyet farkını ortadan kaldıran, bayanların ve erkeklerin eşit şartlarla mücadele ettiği bir spordur.
 • Badmintonda zeka, hız ve estetiğin ön plana çıkmaktadır.

Badminton  Tarihi Hakkında Bilgi

Badminton oyunu MÖ 5. yüzyılda Çinliler tarafından, Badminton oyunun atası olarak kabul edilen  Ti Jian Zi adı verilen bir oyun oynarlarmış. 19 . yüzyıl ortalarına doğru Hindistan’da poona adıyla oynana bir oyun varmış. Bu oyun (poona)birçok açıdan günümüz badmintonuna benziyormuş. Bu oyunu gören İngiliz subaylar, 1860 yıllarında bu oyunu İngiltere’ye getirmişler. Beauford Krallığının Dükü’nün kızları badminton oyununu ilk defa Badminton Evi denilen yerde oynamışlardır. İşte oyunun adı olan Badminton ismi de bu salondan gelmektedir.

NOT: 1934’ten beri özellikle Çin ve Endonezya bu oyunda hayli başarılı olmaktadırlar.

Olimpiyatlar ve badminton 

Badminton, ilk defa 1972 Münih oyunlarında olimpiyat sahnesine gösteri sporu olarak çıkmıştır. Yine, 1988’de Seul’de bir kez daha denenen badminton oyunu, 1992’de Barselona’da esas spor olarak ilk kez oynanmıştır. Asya ülkelerinin yanı sıra Danimarka ve İngiltere’de bu oyunda en iyi olan ülkelerdendir. Badminton esasında atası sayılan sporlardan çok farklılaşmamıştır. Denebilir ki, 1800’lerde nasıl oynanıyorsa, hala değişmeden bugün de hemen hemen o şekilde oynanmaktadır.

Türkiye’de badminton 

Türkiye’de badminton oyunu Hacettepe Üniversitesi’nde görev yapan İrfan Yıldırım öncülüğünde ve beraberinde diğer spor yöneticilerinin de katkılarıyla 1991 senesinde Türkiye Badminton Federasyonu’nu kuruldu.

Badminton sporunun Türkiye’de ilk federasyon başkanı İrfan Yıldırım’dır.

Türkiye geneline baktığımız zaman ve federasyonun verilerine göre, 2001 yılı itibarıyla 90 badminton kulübü açılmış ve 1880 sporcu bu kulüplerde lisanslı olarak katılmıştır.

Badminton Milli Takımımız ilk milli müsabakasını İzmir’de yapmıştır. İzmir’deki maçta rakibimiz ise Kazakistan Milli Takımıdır.

Ülkemizde düzenlenen ilk uluslararası turnuva ise 70. Yıl Uluslararası Badminton Turnuvası olup, 25-29 Ekim 1993 tarihleri arasında  Ankara’da oynanmıştır.

İstanbul’ da ise 2001 senesinde yapılan İstanbul Badminton Open’e Türkiye’nin genelinden ve Avrupa’dan dört yüze yakın sporcu katılmıştır.

İstanbul’ da badminton sporu ile uğraşan 84 ilköğretim ve spor kulübü bulunmaktadır.

Badminton ölçüleri 

File boyu=155 cm*
Raket boyu=65.5 cm*
Saha boyu en=610 cm*
Saha boyu boy=1340 cm*
Top boyu=değişebilir ortalama 3.5 cm

Badminton Oyunu İçin Kullanılacak Malzemeler

1 tane (kuş adlı) tüylü top,

2 tane raket

Dosya

Oyun Sahası

UYARI: Badminton teorik olarak baktığımızda her yerde rahatça oynanabilir. Fakat rüzgâr alan yerlerde oynanması pek sağlıklı olmaz. Bu nedenle kapalı spor salonları bu oyun için çok uygundur.

Badminton Nasıl Oynanır

 • Badminton oyunu teke tek olarak oynandığı gibi ikişer kişilik takımlar halinde de rahatça oynanabilen bir spor dalıdır.
 • Badminton için gerekli malzemeler  iki raket ve bir kaz tüyü top yeterlidir.
 • Badminton oyununun temel amacı topu filenin karşı tarafına geçirerek puan kazanmaktır. Sadece servis kullanan oyuncular puan kazanmakta olup badminton oyunun her bir seti 15 puandır. Bir sette 15 puana 2 farkla ulaşan ilk oyuncu seti kazanır. Eğer ki oyunda bir puan farkı varsa bu fark 2 puan oluncaya kadar oynanmaya devam edilir.
 • Oyuna başlamak için yazı tura yapılır. Yazı turayı kazanan taraf ya topu seçer ya da sahayı seçer. Daha sonra oyun servis atışı ile başlar.
 • Servisi kullanan oyucu badminton topunu raket ile karşı tarafa gönderir. (Unutmayalım ki sadece servis atan oyuncu puan kazanır. Yani servis atan oyuncu hata yaptığında ya da karşı taraf atışı kazandığında servisi atan puan kazanmadığı gibi karşılayan da puan kazanmaz. Burada dikkat etmemiz gereken şey başlangıç vuruşu esasında iki ayak yerde olmalıdır. Aksi durumda faul olur.
 • Rakiplerden biri hata yapınca servis diğer tarafa geçer.
 • Topun mantarlı kafa kısmı aşağı doğru tutulmalıdır.
 • Karşılayan oyuncunun hazır olması beklendikten sonra servis kullanılır. Hazır değilse bu kural ihlali kabul edilir.
 • Top sahanın ortasındaki fileyi aşarak rakip sahaya ulaşamazsa, çizgilerin dışına çıkarsa ya da oyun alanının tavanına çarparsa (tavan olmayan yerlerde boy hizasını geçerse) oyun dışına çıkmış olarak kabul edilir. Eğer badminton oyunu ikişer kişilik takımlar halinde yapılacaksa saha enden ve boydan 42 cm daha genişletilir.
 • Genellikle badminton oyunu üç setten oluşur. 15 puana iki fark ile ulaşan ilk taraf seti kazanır

Değerler Eğitimi

İstop Nasıl Oynanır, İstop Oyununun Kuralları Nelerdir

Renkli İstop Nasıl Oynanır, Kuralları Nelerdir

Eğitsel Oyunlar 3 (Çizgi Etrafında Oynanan Oyunlar)

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.