Değerler Eğitimi

Doğa ve İnsan İle İlgili Kompozisyon Örneği

Genel
11.05.2019
4.090

Doğa ve İnsan İle İlgili Kompozisyon Örneği

Doğa ve İnsan İle İlgili Kompozisyon Örneği;

Doğa ve insan birbirini tamamlayan, birbirine muhtaç iki dost olarak görmek galiba doğru olur. İnsan doğumla başlayan süreç ve ölüme kadar geçen zaman dilimi içerisinde daima doğa ile münasebet halinde, doğa ile içli dışlı olmaktadır. İnsan doğanın bir parçasıdır.

İnsanın en temel ihtiyaçlarından en önemlileri hayatta kalmak, barınmak, toplumda kabul görmektir. İşte insan bu en temel ihtiyaçlarını giderirken doğa ile iç içe olmalı, doğa ile mücadele içerisinde olmalıdır. Bu mücadele doğaya zarar vermeden, doğayı anlayarak, sıkıntılarına çözüm üreterek olmalıdır. Çünkü doğa zarar görürse bunun en büyük sıkıntısını yine insan çeker.  Mesela günümüzdeki fabrikaların çoğu doğaya zararlı atıklar bırakmakta ve doğanın düzenini alt üst ederek küresel ısınma, çevre kirliliği gibi durumlara sebep olmaktadır. Bu sıkıntılar ise değişen iklimler, artan doğal afetler (sel, heyelan, kuraklık…) gibi insan yaşamını olumsuz etkileyen doğal afetlere neden olmaktadır. Bitki türlerinin yok olması, hayvan ırklarının yok olması ekolojik dengeyi bozmakta, farklı hayvan türlerinin çoğalmasına bunlarında dolaylı ve doğrudan insan yaşamını tehdit etmektedir.

İnsanın doğa ile ilişkisi sadece zarar noktasında değil kendine olumlu katkı olacak şekilde de olmaktadır. Barınma ihtiyacını karşılamak amacı ile evler yapması, Suların üzerine barajlar kurulması, modern tarım yöntemleri ile tarım yapması, doğal afetlerin (deprem, yangın gibi…) zararını aza indirecek önlemlerin artırılması insanın doğa ile olan mücadelesini bize anlatır.

Yazımızın başında da ifade ettiğim gibi doğa ve insan birbirini tamamlayan iki dosttur. Birbirlerine muhtaçtır. Doğa ile etkileşimimiz içerisinde doğaya zarar vermeden, doğal dengeyi bozmadan olmalıdır. Aksi takdir de bunun en büyük sıkıntısını yine insan çekecektir.

Yorumlar
 1. Rumeysa dedi ki:

  Bence cok guzel

 2. Tako dedi ki:

  Çok güzel

 3. görkem dedi ki:

  ödevim için yardımcı oldu cok guzel

 4. nisanur dedi ki:

  benim de kompozizyonuma yardımcı oldu yazan çok güzel yazmış .