Değerler Eğitimi

Kitapla İlgili Kompozisyon Örneği

Genel
05.03.2019
4.512

Kitapla İlgili Kompozisyon Örneği

Kitapla İlgili Kompozisyon Örneği;

Ne zaman bir kitabın kapağını açsam içimde tarifi olmayan bir kelebeğin kanat çırpışı misali huzur içerisinde olur. Hele bir de açtığım kitabın resimleri varsa değmeyin keyfime. Resimlere bakar türlü düşler kurarım, düşlerime sığmaz hayalden hayale koşarım.

Kitaplar benim en iyi dostumdur. Ne vakit kitaplarımdan ayrı kalsam, kitaplarım olmadan bir yolculuğa çıksam, bir yanım eksik kalır. Türlü özlemler duyarım. Onun içindir ki seyehatlerimde daima yanıma bir kitap alır eksik yanımı tam ederim. Kitaplar benim en iyi öğretmenimdir. Onlardan öğrendiğim o kadar çok şey var ki, tabi öğreneceğim şeylerde. Her kitap ayrı bir dünyadır aslında, ayrı hayatlar, ayrı mutluluklar, ayrı hayaller… Mesela Küçük Prensi hatırlayın hangimiz onun gezegeninde onun gibi yaşamayı hayal etmedik ki. Ya da pinokyo, keşke hiç yalan söylemeseydi.

Kitap alırken çoğu zaman kapağına ve ismine bakarım. Bir bulmaca gibidir. Benden olan, beni etkileyecek bir şeyler arar gözlerim daima. Aslında araştırma yapıp başkalarının fikir ve yorumlarına bakarak da kitap alabilirim. Lakin ben buna pek de sıcak bakmıyorum. Nasıl her kitap ayrı bir dünya ise her insan da ayrı bir dünyadır. Başkasının beğendiği, hoşuna giden bir kitabı benim de beğenmem gerekmez ki.

Hangi tür kitap okuyacağımızda önemlidir. Nasıl her mevsim başka başka giyiniyorsak; mesela yazın ince kışınsa kalın. Kitap okurken de içinde bulunduğum duruma göre bir tür seçerim. Mesela dışarda güneş açmış kuş sesleri cıvıl cıvıl bir sabahsa şiir okumayı tercih ederim. Soğuk bir havada sobanın dibine kıvrılıp yağan lapa lapa karı gördüğümde ise hikaye okumak bana ayrı bir zevk verir.

Kitapsız büyüyen çocuk  sususz ağaca benzer derler. Kitaplar yazımın başında da ifade ettiğim gibi bizim en iyi dostlarımızdır. Kitapsız kalan insan kör sağır ve dilsizdir. Kitapsız kalan bir toplum ise geçmişini unutmuş gelecek için bir anlamı olmayan, kültürü yok olmuştur. Her kitap bir hayat her kitap bir arkadaştır. Kitapsız kalmayın.

Galip Hatip

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.