Değerler Eğitimi

Çanakkale Haftası Kompozisyon Örneği

Genel
10.03.2019
1.556

Çanakkale Haftası Kompozisyon Örneği

Çanakkale Haftası Kompozisyon Örneği;

Tam her şey bitti derken yazılan bir destanın hikayesidir Çanakkale. Siperde göğüs göğüse bir çarpışma ve beraberinde gelen zaferin çığlığıdır. Çanakkkale bir diriliş hikayesidir. Bir milletin küllerinden doğuşu, yeniden tarih sahnesindeki yerini almasıdır. Alpaslan in ordusu gibidir kükremiş sel olur bendini yıkar, Ergenekondan çıkıştır.
Çanakkale savaşları ve beraberinde gelen başarı tarih açısından çok önemli bir zaferdir. Çanakkale savaşları bir beka, bir kurtuluş, bir var oluş savaşıdır.

İsterseniz Çanakkale savaşı neden bu kadar önemli ona bakalim. Bildiğiniz gibi tüm vatan anlaşmalarla düşman birlikleri tarafından paylaşılmış, yurdun her bir yerine düşman askerleri işgale girerken o dönemlerde Osmanlı Devletinin başkenti İstanbul’du. İstanbul ele geçirilirse Osmanlı Devleti ele geçirilmiş olacaktı. 1. Dünya savaşında Osmanlı’nın müttefiki Rusya ile Osmanlı Devletinin irtibati kesilecekti. Her şey çok iyi başlamıştı düşman acısından, askeri üstünlük, psikoloji üstünlük onlardaydı. Bu güçle Çanakkale Boğazında saldırıya geçtiler. Önce gemiler Çanakkaleyi geçmeye çalışsa da istedikleri sonucu elde edemediler. Ardından cephe savaşına döndü düşman birlikleri. Burda da Türk askeri iman dolu kalbi ile düşmana geçit vermedi. Binlerce asker şehit oldu, binlerce ailenin ocağına ateş düştü. Fakat Çanakkale’de düşman istediğini elde edemedi. Canakkale’de gösterilen bu kahramanlık mücadelesi Mustafa Kemal Atatürk’ün de liderliği ile anadoluda direnişin kıvılcımı oldu. Bu kıvılcım son düşman kalana dek anadoluda düşmanı yakıp kul etti.

Çanakkale savaşı bize bir gerçeği açıkça gösterdi ki savaşları silahlar değil yürekler kazanır. Kalbinde vatan ve din aşkı ile cephede savaşan kahraman yiğitler sayıca ve güç olarak kat be kat üstün olan düşman askerini boğazın serin sularına gömdü. Tarihin tozlu raflarında hiç eskimeyecek okudukça tarihimizle gurur duyacağımız bir destan oldu.

Ayrıca Çanakkale Savaşı ve Çanakkale ruhu bize şunu açıkça gösterdiki. Biz ikilikleri bırakıp bir olursak, diri olursak, iri olursak kimse bize zarar veremez. Kardeşlik bağlarımızı güçlendirerek Anadolu coğrafyasında kardeşçe, beraberce yaşamanın mührünü vurdu.

 

Yorumlar
  1. Gbyz dedi ki:

    Çok uzun yzmışsınız ve deyim olarak klasik kalıplar kullanmışsınız

  2. Gbyz dedi ki:

    Güzel ama uzun