Değerler Eğitimi

Adaletle İlgili Hikaye Örneği, Adalet Hikayesi

Genel
04.03.2019
2.210

Adaletle İlgili Hikaye Örneği, Adalet Hikayesi

Adaletle İlgili Hikaye Örneği, Adalet Hikayesi;

Günlerden bir gün Ömer o en sevdiği mavi kazağını, siyah pantolonunu giyip oyun oynamak için arkadaşlarının yanına doğru gitti. Annesi arkasından daha kahvaltın bitmedi nereye gidiyorsun dese de Ömer çoktan kapıyı kapatmıştı. Elini cebine attığında küçük kırmızı arabasının orada olduğunu hissetti. Bu onu çok mutlu etti.Çünkü mahallenin ilerisindeki boş arsaya kum dökmüşlerdi.Son bir haftadır en büyük eğlencemiz bu kumda doyasıya oynamaktı.

Kumun yanına geldiğimde mahallenin diğer çocukları da ordaydı. Önce çok korktum geç kaldım diye daha sonra Ahmet biz de yeni gelmiştik deyince yüreğim ferahladı. Kimi kepçe ile kum taşıyor, kimisi kamyonunu sürüyor bense arabamla yaptığımız yolda oynarken ilerideki bakkalın yanında annem seslendi. Arabamı kumun yanına bırakıp annemin yanına koştum.Annem kahvaltımı henüz bitirmeden çıktığım için ekmek arası bir şeyler yapmıştı. Anneme teşekkür edip arkadaşlarımın yanına geldim. Ekmeğimi onlarla paylaştım.

Tam ekmek bitip de oyuna başlayacağım anda bir de ne göreyim benim kırmızı arabam ortalıkta yok. Önce şaka yaptıklarını düşündüm. Fakat en iyi arkadaşım Ahmet göz ucuyla Mustafayı işaret etti, o aldı dercesine. Bende o sinirle sağlıklı düşünemeden hemen Mustafa’nın karşısına dikildim. Almadığını söyleyince kendimi daha fazla tutamadım ve Mustafa’ya bir tokat attım. Derken hemen Bakkal amca, berber amca yanımıza koşarak geldi ve bizi ayırdı.

Düğüm Bölümü (Sonuç)

Olayı onlara anlattık. Oyun oynadığımız kumun yanına geldik Bakkal Ömer amca kürekle kumun etrafını iyice kazında bir de ne göreyim benim kırmızı arabam. Meğerse kumun altında kalmış. O an zaman benim için durmuştu. Keşke zamanı geri alma imkanım olsaydı. Ortada ne olup bittiğini anlamadan hemen hüküm vermiştim. Aldığım karar yanlış bir karardı. En yakın arkadaşım demiş olsa bile derdim adaleti aramak olsaydı gözümle görmeden ispat etmeden kimseyi suçlamamam gerekirdi. Fakat ben ne yaptım. Suçsuz günahsız birine herkesin için vurdum. Hem de hırsızlık gibi çok unur kırıcı bir iftirayla. Yaptığım şeyin ne kadar yanlış olduğunu hemen kavradım. Biliyorum beldi adaleti sağlamak olmazdı ama hemen ondan özür diledim. Hatta çok sevdiğim, çok değer verdiğimn arabamı da hiç düşünmeden ona hediye ettim. Bira gönlünü alabildimse ne mutlu bana.

Hani atalar derler ya bir musibet bin nasihatten iyidir diye bu olay benim içinde iyi bir ders oldu. Ne vakit bir olay yaşasam iyice araştırır ispatlamadan karar vermedim. Adaletten hiçbir zaman şaşmayın.

Yorumlar
  1. {İSİMSİZ} dedi ki:

    hhh