Değerler Eğitimi

Dünya Engelliler Günü Programı

Genel
02.12.2018
1.222

Dünya Engelliler Günü Programı

Dünya Engelliler Günü Programı

3 Aralık Dünya Özürlüler (Engelliler) Günü olarak tüm dünyada  kabul edilmiştir. Özürlü (Engelli) insanların her gün yaşadıkları sıkıntılar, sorunlar sadece kendilerinin değil; ailelerinin, çevrenin, arkadaşlarının, toplumun, kısacası tüm insanlığın  ortak bir  sorunudur.

İnsanların özürlü (Engelli)  olmaları çeşitli etmenlere bağlı olarak meydana gelen  bir sonuç olmakla beraber, özürlülerin (Engellilerin) normal, zorluk çekmeden  bir yaşam sürmeleri ancak ve ancak toplumun eğitimi, bilinçlenmesi ve toplumsal duyarlılığın meydana gelmesiyle mümkündür. Bu noktada, özürlü (Engelli) vatandaşlara acıma duygusu ve hissi ile yaklaşmaktan ziyade , onların yaşamını kolaylaştırıcı kurumsal hizmetlerin geliştirilmesi esas alınmalıdır. Bu nedenle özürlülere (engellilere)  hizmet götüren kamu kuruluşları, özel sektör ve gönüllü sivil toplum örgütlerinin güçlenmesine, güçlendirilmesine ayrı bir  önem verilmelidir.

En başta İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi olmak üzere bir çok belge özürlülük (Engellilik) sorununu temelde,özde bir insan hakları sorunu olarak ele almakta ve faaliyetlerini buna göre yürütmektedir. Ülkemizdeki anayasamız ve yasalarımız da özürlülere (engellilere) ilişkin olarak evrensel değerleri yansıtan paralel düzenlemeleri ön görmüş, devleti özürlülerin (engellilerin)  sıkıntı ve sorunlarına yönelik devleti yükümlü kılmıştır. Devletimizin evrensel değerlerde  özürlülerini (engelli vatandaşlarını) sahiplenme çabası, toplumsal bilinçlenme ve kamuoyunun desteği ile gerçekten mana taşıyan, anlamlı ve gerçek bir boyuta, hedefe ulaşacaktır hiç kuşkusuz.

Yazımızın sonunda da şunu belirtmek gerekirse, aslında en büyük engel sevgisizliktir. Ve engelli insan yoktur, hayatı zorlaştıracak engeller vardır.

1 Aralık Dünya engelliler gününüz kutlu olsun.

Dünya Engelliler Günü Evrakları;

Boyama sayfaları,

Program metni

Yazılar,

Şiir,

Pano

Yukarıdaki dosyaları indirmek için TIKLAYINIZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ

Engelli Bireylerin Yaşadığı Sıkıntılar

Engelleri Aşalım (Kompozisyon Örneği AFİŞLİ)

Engelsiz Planlama (Engelliler Haftası Afişli)

Lösemi Haftası Evrakları, Yazı, resim, Afiş, Broşür vb.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.