Değerler Eğitimi

Dünya Aids Günü Evrakları (1 Aralık)

Genel
02.12.2018
605

Dünya Aids Günü Evrakları (1 Aralık)

Dünya Aids Günü Evrakları (1 Aralık);

Sağlık en kıymetli hazinemizdir. Fakat dünyada insanın sağlığını, sıhhatini  etkileyen sayısız  hastalık bulunmaktadır. Bu hastalıklara şöyle bir baktığımızda  bazıları hem bulaşıcı olabiliyor ham de öldürücü. Bulaşıcı hastalıklara baktığımızda bütün insanlığı etkilediğini görmekteyiz.  Aids de bu hastalıklardan bir tanesidir.

AIDS’ e baktığımızda  çağımızın en kötü hastalıklarından birisi olduğunu görürüz.. Henüz aşısı ve tedavi ilaçları tam manasıyla bulunamamıştır. Bulaşıcı ve öldürücü bir hastalıktır. 1980’lerde Afrika Kıtası’nda ortaya çıkan bu hastalığı kimse önemsemedi. Hatta bazı inançlara göre Allah’ın   günahkârlara verdiği bir acımasız bir ceza olduğuna inananlar oldu. Lakin, hastalık bulaşıcı olduğundan  Amerika ve Avrupa Kıtalarında da hızla yayılmaya başlayınca işin boyutu değişti. Dünya Sağlık Örgütü, AIDS için adeta  seferber edildi ve Ocak 1999’da hangi ülkeden gelmiş olursa olsun HIV/ AIDS ile yaşayan insanlar asla sınır dışı edilemez, aşağılayıcı muamele ve ayrımcılık bu kişilere uygulanamaz diye bildirge dahi yayınladılar. 2006 raporuna baktığımızda  ise her gün dünyada altı bin(6000) yeni gencin bu hastalığa maalesef ki yakalandığı ve yılda altmış sekiz bin(68000) kişinin bu hastalığa yakalanacağı  ifade edildi. Şu an bile  dünyada kırk milyon kişinin HIV(+) olduğu ve % 95’inin gelişmekte olan ülkelerden kaynaklandığı tahmin ediliyor.

Bu amansız hastalığa dikkat çekmek, bu konuda herkesi bilgilendirmek, bilinçlendirmek, amacıyla 1 Aralık tarihi Dünya AIDS Günü olarak belirlendi. Hafta süresince dünyada  insanlara konferanslar, radyo, televizyon ve gazeteler yolu ile bilgiler veriliyor. İnsandan insana cinsel ilişki ve kan yoluyla geçen bu hastalığa karşı her zaman dikkatli olalım. Unutmayalım ki, ne gelirse başımıza dikkatsizlik sonucu gelmektedir.

HIV Nasıl Bulaşır?

Kan Yoluyla,

Cinsel ilişki yoluyla,

Anneden bebeğe olmak üzere üç yolla bulaşır.

Dünya Aids Günü Evrakları İNDİRRRRRRRRRRRRRRRRRRR

Değerler Eğitimi

Çocuklar İçin Sağlıklıklı Kahvaltı Nasıl Olmalı (Afişli)

Sağlıklı Yaşamak İçin Dikkat Etmemiz Gerekenler

Sağlık üzerine (Kompozisyon Örneği)

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.