Değerler Eğitimi

Barış İle İlgili Kompozisyon Örneği

Genel
19.12.2018
2.987

Barış İle İlgili Kompozisyon Örneği

Barış İle İlgili Kompozisyon Örneği;

Dünya insanların huzur ve refah içerisinde yaşayacakları bir gezegendir. Ne var ki insanlık bunun kıymetini hiç ama hiç bilmedi. Artan savaşlar, savaşların getirdiği psikolojik, sosyolojik ve fiziki yıkımlar; insanın geleceğe olan güvenini sarsmakta ve nihayetinde dünya her geçen gün elimizden kayıp gitmektedir. Açlık içinde çırpınan hayatlar, yoksulluk, sefalet,hastalık her geçen gün dünyayı biraz daha yaşanmaz hale getirmektedir.Tüm insanlığın kalbinde derin bir yara açmaktadır.

Savaş kelimesinin zıddı barıştır. Barış kelimesinin adını pek işitmesek de  hepimizinortak bir özlemidir. Kimsenin kimseyi incitmediği, kimsenin kimseyle savaşmadığı bir yerdir barış. Barışın egemen olduğu yerlerde silahlar değil, kalpler muhabbet eder. İnsanlar her daim birbirlene yardım eder, destek olur. Açlık ve sefalet olmaz. Dinimizde bize barışmayı, küs olmamayı, öldürmemeyi emreder. Ülkemizin kurucusu Gazi mUstafa Kemal Atatürk’te ” Yurtta sulh (Barış), cihanda sulh (Barış)” sözüyle barışa olan inancını ifade etmiştir. İstiklala şairimiz Mehmet Akif Ersoy Kurtuluş Savaşının en kanlı, en çetin günlerini gören birisi olarak ” Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın” diyerek savaşın ne denli kötü olduğunu, gerçek değerin barışla olacağını vurgulamıştır.

Dünyada görülecek, yaşanacak, tadılacak, duyulacak, hissedilecek bunca güzellik varken savaşlar sizce de çok saçma değil mi. Hadi hep birlikte saçalım barış tohumlarını.Dünyamız yeniden barışla yeşersin, bereketlensin. Sorunları geçmişte kötü bir anı olarak bırakalım. Geleceğe umutla bakalım.

Yorumlar
 1. Anonim dedi ki:

  Jbkjkkb

 2. nona dedi ki:

  berbat

  1. hısın dedi ki:

   sensin berbat

  2. Kİiii ji dedi ki:

   Jvhjr

 3. hısın dedi ki:

  harika olmuş berbat diyenler bir daha burdan bakmasın o zaman

 4. Sanane dedi ki:

  Rgsgfty

 5. Damla dedi ki:

  Bence güzel bi siye

 6. Su dedi ki:

  Abi kim yazdı ise kardeşim adamsın

  1. galip58.06.47 dedi ki:

   teşekkürler, iyi çalışmalar

 7. çooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook güzel