Değerler Eğitimi

Masallarda Yer Alan Tekerlemeler 2

Genel
13.10.2018
938

Masallarda Yer Alan Tekerlemeler 2

Masallarda Yer Alan Tekerlemeler arşivimizin devamını sunuyoruz. Bu bölümde yer alan tekerlemeler biraz uzun olsa da okuyunca da göreceksiniz  çok eğlenceli.

 • Harda hurda, eşeği yedirdik kurda, Altmış tarla buğday. Yedim karnım doymadı. Denizi çorba ettim. Gemiyi kepçe ettim, Yedim, içtim, yüzüm gülmedi. Yediler yemiş, parayla biter her iş… Akdeniz’in martısı, Karadeniz’in haritası, Zeytinyağının tortusu. Hoştur pilavın yoğurtlusu… Akdeniz yağ olsa, Karadeniz bal olsa, Karnımızın bir tarafını doldurmaz. ya bir kaz dolması, ya bir ördek kızartması olsa, belki doyarız. Evimizin önünde bir ağaç vardı, Kırk kişi tuttum yondurdum. Kırk kişi tuttum oydurdum, Kırk kazan keşkekle kırk kazan yoğurdu içine doldurdum Oturdum, yedim, dudaklarımın bile haberi olmadı… Karşıya baktım: Dere gibi hoşaflar, Tepe gibi pilavlar, Kolum gibi dolmalar, Budum gibi sarmalar, Ye yemez misin, Hani de görmez misin? Karnım davula döndü, ağzımın bir şeyden haberi bile olmadı… Birazını da eşeğe yükledim, size getiriyordum. Dereden geçerken kurbağalar: “Vırak, vırak!..” deyince anladım ki: “Bırak, bırak!..” diyorlar. Neyse, orada yattık.. Sabah oldu, baktım çizmeler yok. Oradan bunları aramaya gittim… İğneyi diktim, bizi diktim, üstüne çıktım baktım: Küçük bir meydanda çizmeler çift sürüyorlar. ardım, sineğin derisini attım, büyük bir meydan belirdi. Çifti elime aldım, sürdüm ektim. Bir ekin oldu ki, yatsam sakalımda, dursam topuğum da, ama adam yutuyor. “Bunu nasıl biçeriz, nasıl biçeriz?..” derken, öteden bir çakal geldi.

Tekerlemeler

 • Orağı bu çakala bir attım. Orağın sapı çakalın karnına girdi, ağzı kaldı dışarda… Çakal kaçtı, orak biçti, çakal kaçtı, orak biçti… Ekinin hepsi biçildi. “Bunu neyle toplarız, neyle toplarız?..” derken, öteden bir kasırga koptu, ekini topladı, harman etti. Bunu bizim ihtiyar çil horoza sürdürdüm, savurdum. Altmış okka bir yanına, yetmiş okka bir yanına vurdum, ben de çil horozun üstüne bindim, sürdüm değirmene… Değirmene yaklaşınca susadım. Oradaki pınara indim. Pınardan ağzım ile içtim gözüm istedi, gözüm ile içtim kulağım istedi… Kafamı kestim, pınarın içine attım. Oradan değirmene vardım. Değirmenci: “Hani kafan?” dedi. “Pınara attım” dedim. Değirmenci: “Ama onu şimdi çakal yer!” dedi. Oradan kalktım, geldim, baktım ki, çakal kulağımın ucundan tutmuş… Çakala bir yumruk attım, yumruğum çakalın karnına girdi. İçini karıştırdım, “kusur, kusur” ediyor. Çektim çıkardım: Bir kâğıt. Okudum: “Bir yanı yalan, bir yanı dolan…” Aşağıdan birden: “Tutun be, vurun bel” diye bir patırdı koptu. “Eyvah, beni tutmaya geliyorlar!” dedim. iki kalktım, Bir hopladım. Seksen ayak merdiveni birden atladım. Baktım, beş yüz atlı asker. “Nereye gidiyorsunuz?” dedim. “Silbasanoğlu Hasan’ı aramaya!” dediler. Ben bundan bir şey anlamadım, bir daha sordum. Gene: “Silbasanoğlu Hasan’ı” dediler. Neyse, katıldım ben de onlara, vardık Edirne’ye Silbasanoğlu Hasan’ı tuttuk. Meğer o da, bir pireymiş… Bindim pireye, vardım Tire’ye, Gel gelmez misin, yol bilmez misin? Bu işlere sen gülmez misin? Tuttum pirenin irisini, Çadır yaptım derisini. Altmış adam altında sığınmadık mı? Tuttum pirenin eşini Neler getirdi başıma: On sekiz bin mandaya çektirdim leşini. Tuttum pirenin ağını, Çektim çıkardım yağını, Doksan okka tartmadık mı? Tuttum pirenin beyini. Sırtına kurduk düğünü, Altmış batman bağırsak yağını Gidip pazarda satmadık mı? Pireye vurdum palanı, Altından çektim kolanı. Dinleyin ağalar benim koca yalanı. Pireye vurdum palanı, Kırdı kaçtı kolanı. Sen de beğendin mi benim düzdüğüm yalanı?
tekerlemeler afişi

tekerlemeler afişi

Afişi 2550 x 3300  Yüksek çözünürlükte indirmek için TIKLAYINIZ

Masallarda Yer Alan Tekerlemeler Devamı

 • Bir varmış, bir yokmuş, Allahın deli kulları pek çokmuş, Bizden daha delisi hiç yokmuş, Çok demesi pek günahmış, Azdan çoktan, hoppala hoptan, Sana bir mintan yaptırayım, Çerden, çöpten, İlikleri karpuz kabuğundan, Düğmeleri turptan, Zaman o zaman idi, Bit bineğim, pire yedeğim idi, Darı topuzum, Çavdar kalkanım idi, Bir tüfeğim var idi, Ayran ile doldurur, Şerbet ile ateşlerdim. Çıkardım dağlar başına Broy, broy! Der gezerdim. Yetmiş karga ayağa kalkardı,  Ağa geliyor diye.  Bre ağalar, bre beyler! Eliften beye çıktım, Seyirttim köye çıktım. Çobandan kaymak yedim, Ağadan değnek yedim. Değneği kuşa verdim, Kuş bana kanat verdi.  Çaldım kanadı yere, Uçup gittim göklere.  Baktım bir has bahçe,  İçinde sular akar. Oturmuş çeşme başına, İki güzel bana bakar. Büyüğüne selam verdim, Küçüğüne tutuldum.
 • Sofrasında mum olayım, bahçesinde gül olayım. Var varadan, sür süreden, Manisa’dan Tire’den, şimdi ki hal buradan Soğan sarımsak ağacı, bak¬lava başlar tacı. Kalaycı oldum kalayladım kapları, hep kırıldı tavaların sapları. Müezzin olsan minareye çıkmalı, kayyum olsan kandilleri yakmalı Kadı olsan el hatırı yıkmalı… İşim başımdan aşkın, Gezerken şaşkın şaşkın, Dediler abdal bu gece burada kal. Alalım san bir ahu hilal. Acele ile ettiler nikah. Zülüfleri tel tel kaşları siyah. Ay ay der yatar, vay vay der kalkar Böyle cadılar çok evler yıkar… Vardım çattım kılavuza: Ne yaptın bana? Ne yaptım ki sana? Başımda külah, kurtardı Allah. Duman çökmüş karşı ki dağın başına, İs bulaşmış bacıların eline, Başlayalım şu masalın başına… Zaman zaman içinde, kalbur saman içinde. Develer top oynarken eski hamam içinde.  Hamamcının tası yok, hamamın kubbesi yok.  İçinde bir kadın gördüm, peştamalının ortası yok. Çarşıda bir tazı gezer, boynunda tasması yok Tasmacıya dedim: “Bir tasma yapar mısın? Üç beş para kapar mısın?”  Tasmacı dedi “Hay hay, tasmayı da yaparım, parayı da kaparım”

Masallarda Yer Alan Tekerlemeler bu kadar dı. Değerler Eğitimi

Masallarda Yer Alan Tekerlemeler 1

Tekerlemeler, En Güzel Tekerleme Örnekleri

Masallarda Yer Alan Tekerlemeler

Sonsuz Şükür ( Masal Örneği)

Yorumlar
 1. EMİN CAN DOĞAN dedi ki:

  NaBER PRO
  FHGGHGJXG
  HJKFJKV
  JOHNNY
  HOCAM
  HUKUK
  HUKUK
  YÜZDE
  HUGH
  VAH
  HUGH

  GÖĞÜ
  HUGY
  GHOST
  GHHHH
  H
  GHOST
  GRUP U TEK
  GHOST