Değerler Eğitimi

Sabır Acı İse de Meyvesi Tatlıdır Kompozisyon Örneği

Genel
09.07.2018
604

Sabır Acı İse de Meyvesi Tatlıdır

Sabır Acı İse de Meyvesi Tatlıdır;

Olumsuzluklar ve aksilikler biz insanlar içindir. Beklenmedik bir durumla karşılaşınca hemen öfkelenmemeli, sakin bir kafa ile durum değerlendirmesi yapılmalı ve biraz beklenmelidir.

Sabır; olmuş, olacak ya da hala devam eden bir eylem içerisindeyken o şeye karşı telaş göstermeden, sakinlik korunarak bekleme durumudur. Biz insanlar yaşamımız boyu birçok iyi ve kötü durumla karşılaşırız. Birçoğumuz iyi şeyler, iyi olaylar yanı sıra kötü olaylar da yaşamış bunlar karşısında tecrübe edinmiştir.
Kimimiz tüm kötü şeylerin kendi başına geldiğini düşünüp tüm bunlara karşı sabrını saf dışı bırakaraktan isyan etmeye meyillidir ve bu durumlar karşısında en çok yıpranmışlık gösteren taraftırlar diyebiliriz. Aynı şekilde tüm bunların getirisi olarak böyle durumlar ile karşılaştıklarında olumsuz görünen sorunlar ne kadar küçük olsa ve aşılabilecek olsa da oldukça yorgun düşmeleri kaçınılmaz hal alır. Fakat kötülük, ya da kötü olan durum nereden veya kimden gelirse gelsin sorunları aşabileceğini düşünen, itaat eden, sabırlı bir tutum izleyen kişiler karşımıza çıkan zorluktan daha zor olan sabretmeyi yerine getirdikleri takdirde en büyük zorluğun dahi üstesinden gelecek ve rahata erecektirler.
Özetlememiz gerekirse atasözümüz “Sabır acı da olsa meyvesi tatlıdır.” Tüm bu bahsettiklerimizin kısa ve öz halidir dememiz yerinde olacaktır.

Ayşe Koç

Değerler Eğitimi Değerlerin Değer Kat

Bizi Facebook’tan Takip Edin

Maşa Varken Elini Ateşe Sokma Kompozisyon Örneği

Hamama Giren Terler Kompozisyon Örneği

Dağ Ne Kadar Yüce Olsa da Yol Üstünden Aşar (Kompozisyon Örneği)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.