Değerler Eğitimi

11 Ayın Sultanı Ramazan

Genel
25.05.2018
709

Ramazan ayı, 11 ayın sultanı, işte yine geldi. Bereket, sabır, merhamet hepsi bu ayda körükleniyor. İnsanın içinden kötülük geçmesi mümkün mü bu mübarek ayda.Açlar doyuruluyor, nefisler terbiye ediliyor, iyilikler artıyor, şevkat, mutluluk sevgi yaygınlaşıyor. Değerimiz, değerler eğitimi yaygınlaşıyor. Ey güzel Allah’ım bu mübarek ayda Müslüman olmak, kelime-i şahadet getirmek ne kadar da güzel bir duygu. Bu duyguyu bizlere yaşattığın için sana binlerce kez şükrediyoruz.

Sabretmeyi, şükretmeyi, merhamet etmeyi biz bu ayda öğreniyoruz. Akşama kadar bedenimiz aç kalıyor, ama ruhumuz diri empati kurmayı öğreniyoruz. Kendimizi başkalarının yerine koyma, onların hissettiklerini hissetme, onların düşündüklerini düşünme fırsatı yakalıyoruz. En önemlisi nefsimizi zincire vurup sabretmeyi öğreniyoruz ramazan ayında. Aslında bir nevi sınavdan geçiyoruz. Bu ayda insanın içindeki kötülükler hapsoluyor insan daima iyilik yapmak istiyor.

Ramazan  günahlardan arınma ayıdır. Yüce Allah’ım sana layık bir kul olabildiysek ne mutlu. Bizleri cennetine almayı nasip eyle. Bu ayda büyün yetimlerin başını okşamayı, insanlara yardım etmeyi, israftan kaçınmayı ve iyi bir insan olmayı nasip eyle.

İnşallah her ayımız 11 Ayın Sultanı  gibi olur ve bizler her zaman ramazan ayında olduğu gibi hassas oluruz.

Kompozisyon Örneği

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.