Değerler Eğitimi

Hz Yusuf’un Sevgisi

Genel
20.04.2018
805

Sevgi dediğimizde aklımıza gelen ilk isimlerden birisi kuşkusuz Hz Yusuf’tur. Hz Yusuf’un hayatında sevginin her türlüsunu görmek mümkündür. Kardeş sevgisi, baba sevgisi, evlat sevgisi gibi… Kur’an’da Müstakil bir sürede Hz Yusuf’un hayati, kıssaları çokça anlatılmakta ve bize ibadetler gösterip ders vermektedir.

Hz Yusuf’un hayatında ilk dikkatimizi çeken babası Yakub’un evladı Yusuf’a düşkünlüğüdur. Hz Yakup evlat acısı, ihanet, hasret içerisinde gözlerini kaybeden, evladına olan sevgisi ile yanıp tutuşan ve. Her şeye rağmen hayat sınavını sevgisi ile kazanan birisidir. Bu sevgi ve duaları onun birgün Yusuf peygamberle kavuşmasına vesile olmuştur.

Peygamberin hikayesini hepiniz bilirsiniz yine kısa bir bir şekilde deginelim. Hz Yakub’un Yusuf’a olan aşkını sevgisi kardeşlerini kıskançlığa itmiş ve neticesinde Hz Yusuf’un öldürmeyi planlamislardir.
Oğulları Yakup peygambere türlü fitneleri ve yalanlar söylemişler fakat o bunların hiçbirine inanmamış. Ve sabretmis. Oğulları kıskançlık içerisinde hareket ederken o Yusuf’un peygamber olacağını biliyordu ve uzun süren sabırlı bir bekleyiş başladı.

Yıllar sonra Mısır’da 7 yıl sürecek bir kıtlık başlamıştı. Bu dönemde Yusuf mısır hazinesinden sorumlu bir vezir olmuştu. Ve ağabeyleri ondan habersiz onutnimadan ondan yardım istedi.
Yusuf kardeşlerine hemen istediklerini vermedi. Şu gömleği alın babanıza götürün ve yüzüne sürün gözleri açılacaktır dedi ve sonrasında tüm ailenizin alarak gelin dedi.
Eve geldiklerinde Yakub’un yüzüne sürümlerinde Yakup peygamberin gözler açıldı. Ve o an çocuklar ne büyük bir günah işledikleri bu anladılar ve af dilediler.

Ve neticesinde yıllar önce Yusuf’un gördüğü rüya gerçek olmuştu. Babası annesi ve kardeşleri ile tekrar beraberdi.

Bu kisasta alacağımız dersler şunlardır.

Babanın evlada olan sevgisi hiç bitmez.
Sabrın sonu selamet tır.
Yapılan kötülük elbet birgün karşımıza çıkar.
Aile sevgisi önemlidir.
Kin asla iyi bir insana yakışmaz.
Sevgilerimle en yücesi Allah sevgisidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.