Değerler Eğitimi

Ön yargı ve özlü sözler (Afişli)

Genel
07.03.2018
1.073

 Önyargı Kompozisyon Örneği:

Önyargı Bir şeyi ilk defa gördüğünüzde, onun hakkında en küçük bir bilgi sahibi olmadan zihninizde canlanan düşünceleridir. İsminde de olduğu gibi, gördüğünüz kadarıyla onları yargılamaktır aslında. İnsanları dinlemeden, tanımadan onlara etiketler yapıştırmak…

Fazlasıyla rahatsız edici bir şeydir önyargı. Kibirden doğduğunu düşünmüşümdür hep. “Önyargıları yok etmek, atomu parçalamaktan daha zor” demiştir Albert Einstein. Bu sözüne katılıyorum. Önyargılardan rahatsızım. İnsanlar bu kadar kötü olamaz diye düşünüyorum, ama benim de önyargılarım var. İnkar etmiyorum fakat onları başımdan savabiliyorum. Göremiyorum gözümdeki perdeyi kaldırmayı, önyargılarımı bastırmayı. En üzücüsü buna maruz kalanlar, yüzüne vurulanlar…

Sırf farklı oldukları için onlarla konuşmuyoruz. Ama bizi kontrol eden gördüklerimiz değil hissettiklerimiz olması
gerektiğini bilmiyoruz. Belki de bu yüzden en çok sevdiğim çizgi film Güzel ve Çirkin. İnsanlar kendilerine bir standart getirmiş, gişe kapıları gibi davranıyorlar. Standartlarına uymayanları içeriye almıyorlar. Ama yanılıyorlar.
Düşünsenize, bugün yaşadığınız dünyada dünyanın en çirkin kızı diye adlandırdıkları bir kız var. Neden ? Sizin gözünüze hitap etmiyor diye mi ? İşte ben bundan rahatsızım. Herkes güzel, herkes iyi, benim kanımca dışarıdan. Ama eğer o kişinin içini gördüysem, işte o zaman ondan hoşlanmama, onu yargılama hakkımın olduğunu düşünüyorum. Herkes, bu dünya üzerinde mutlu olmalı, mutlu edilmek veya mutlu etmek için var.

Bugün bir yönümü ilk görüşte beğenmediğin birinin bunun yüzünden her gece aynaya bakıp sessizce ağlamadığını nereden biliyorsun ? Bunları düşününce, hayatın üzülmeye değmez olduğunu düşünüyorum. Çünkü ağzı olan konuşuyor. Bunun için, kendi mahkememizde diğerleri değil önce kendimizi YARGILAYALIM.

GİZEM ÇALIŞKAN

ön yargı özlü söz

 

Afişi Yüksek Çözünürlükte
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.