Değerler Eğitimi

Neden Para Biriktiremiyoruz? Para Biriktirme Yöntemleri

Genel
16.03.2018
516

Neden Para Biriktiremiyoruz?

Bu soruyu eminim hepiniz kendinize sormuşsunuzdur. Aslında sebebi o kadar karmaşık değil. Gereksiz ve yanlış harcamalardan kaçınırsak para sorunu biter.  Kendinize aylık bir harcama listesi çıkarın. Aldığınız en küçük şeyi bile not alalım ve ay sonunda bakalım. İçerisinde buna ne gerek vardı, bunu keşke almasaydım diyeceğimiz  muhakkak eşyalar çıkacaktır. Diğer ayda aynı hataya düşmeyin.

Para Biriktirmenin En İyi Yolları:

1) Aylık düzenli giderlerimiz olan faturalarınızdan azaltmaya çalışın. Çünkü elektrik, doğalgaz, su gibi faturalar bütçe de büyük paya sahiptir. Bunun için de tasarruf yöntemlerini uygulayın.

2) Alışverişe çıktığınızda gelişi güzel alışveriş yapmayın. Önceden kendinize bir ihtiyaç listesi oluşturun ve hedefinizden şaşmayın. Hedefsiz yapılan alışverişlerde gereksiz birçok şeyi maalesef alırız. Hem israf olur hem de gereksiz harcama yapmış oluruz.

3) Aç karşına alışverişe çıkmayın, İlk başta saçma gelebilir fakat düşündüğünüz de hak vereceksiniz. Özellikle market alışverişlerinde aç iseniz her şeyi almak istersiniz. Hatta aldığınız şeylerden bir kaç tane  dahi alırsınız.

4) Alışverişe çıkarken mümkünse çocuklarınız yanınızda olmasın. Hem gereksiz hem de sağlığa zararlı bir çok şeyi almak isteyecektir çocuk. Hatta alacağı şeyden evde olsa dahi ısrarcı olur. Bu hem sizi üzer hem de bütçenizi.

5) Alışverişlerinizde olabildiğince nakit para kullanın. Aylık cebinizden çıkan paranın takibi rahat olur. Fakat yer yer nakit, yer yer kredi kartı kullanırsanız hem gereksiz işlem ücretleri öder hem de harcamarı takip edemezsiniz.

6) Karı- koca çalışıyorsanız ve ya eve birden fazla maaş giriyorsa parayı tek elde yönetin. Yoksa paranın takibi zor olur.

7) Marka düşkünlüğünden ve model yükseltme işinden uzak durun. Aldığınız telefon, bilgisayar vb eşyaların yeni modeli çıkınca değiştirmek yerine işinizi gördüğü müddetçe kullanmaya çalışın.

8) Evinizde muhakkak bir kumbaranız olsun , Hem kendinize hemde çocuklarınıza biriktirme alışkanlığı kazandırın.

9) Bankalar ve özel firmaların uyguladığı bireysel emeklilik ve tasarruf birikim fonlarına katılın. Maaşınızdan küçük kesintiler ve devlet desteği ile az da olsa dar günleriniz için birikim yapabilirsiniz.

Yorumlar
  1. Kamil dedi ki:

    Insanlar hep dar günleri için para biriktirir ve o dar gün de hep gelir o zaman iyi günler icin biriktirelim iyi günlerde birikimi kullanalim