Değerler Eğitimi

Eşler Arasındaki Tartışma Nasıl Olmalı

Genel
20.03.2018
525

Eşler Arasındaki Tartışma Nasıl Olmalı

Eşler Arasındaki Tartışma Nasıl Olmalı

İnsanoğlu yaratılış itibari ile bünyesinde farklılıkları bulunduran canlıdır. Bu farklılıklar toplum içerisinde bir başka insan ile durumlara, olaylara farklı bakmamıza sebep olur. Neticesinde eşlerimizle bizler bir elmanın yarıları gibi olsak da düşünce yapılarımız farklı olabilir. Önemli olan farklılıkları zenginlik bilmektir. Farklılıkları çatışma noktasına taşımak aileye verilecek en büyük cezadır. Şunu unutmamalıyız ki tartışmak her seyim kırıp dökmek olmaz, tartışmanın da bir adabı olmalı.

Tartışma adabına uyan ailelerde zaten problemler biriktirilmesi ve konuşularak halledilir. Hiçbir sorun çözülemeyecek değildir. Unutmayın ki belki bizlerin şer gördüklerinde hayır olabilir.
Ne olursa olsun şiddetten uzak durun. Bu hem sıkıntıyı çıkmaza sokar, ailedeki sevgi ve saygıyı yok eder hem de insan onuruna aykırıdır.

Aile içi kavgaların çoğu sağlıklı bir iletişim kurmadığımızdan kaynaklanır.Birbirimizi dinleyip anlamalısınız.

Tartışmaya başlarken asla birbirimizi suçlayarak konuya gitmeyin. Bu durumda o da sizi suçlayacaktır. Dolayısıyla sorunun çözümüne imkan tanımlayacaktır.

Problem evin dışına çıkmasın. Kaynana, kayınbaba  gibi kişileri asla tartışmanıza müdahil etmeyin.
Kişiliği suçlayıcı,genelleyici ifadeler kullanmayın (Zaten sen hep böyleydin, senin annen de böyleydi, senin babanda aynı kafadaydı) gibi.

Empati kurun. Kendinizi onun yerine koyun ve olaya sıkıntıya onun penceresinden bakın.

Bazen bir tarafın beklemesi iyidir. Eşiniz konuşsun enerjisini atsın. Atalarında dediği gibi biriniz taşsa diğeriniz  kessek (yumuşak toprak) olsun.

Elinizi haklı gördüğünüzde gerektiğinde özür dilemesini bilin Bu gibi samimi yaklaşımlar aile içi saygıyı daha da büyütür.

Abartılı bir şekilde hareketler yapmayın. Karşı tarafı korkutucu durumlardan uzak durun.

Başkaları için yaşamayın. Ve  eşinize elalem de der, millet bizi kınar gibi ifadeler kullanmayın.

Tartışırken haklı dahi olsanız yemin etmeyin. Bu durum karşı tarafı inandırmaktan ziyade daha da sıkıntıya sokar.

Her ne şartta olursa olsun eşinize onu sevdiğinizi söyleyin.

Sorunun çözümünü bulun

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.