Değerler Eğitimi

Çocuklarda Cinsel İstismarı Önlemek İçin Ne Yapmalıyız

Genel
12.03.2018
708
Çocuk istismarı, Cinsel istismar günümüzde maalesef yaygın bir şekilde gerçekleşen bir suçtur. Maalesef verileri incelediğimizde ülkemizdeki her beş çocuktan birinin cinsel istismara
uğradığını görmekteyiz. Cinsel istismar çocuklarda herhangi bir cinsiyet gözetmeksizin olan adi bir suç olup kız çocuklarında üç kat daha fazla görüldüğü tespit edilmiştir.Çocuklarımızı cinsel olarak istismarda bulunan adi, sapıkların yaşları ise verilerde 20 ile 40 yaş arasında yoğunluk gösterir.

 Cinsel İstismardan Korunma Yolları

1) Maalesef aile arasındaki iletişimin zayıf olması çocukların istsmara uğramasında çok etkilidir. Ailenin kendisine inanmayacağını, aksine başının belaya gireceğini düşündüğünden istismara göz yummakta ve iş çığırından çıkmaktadır. Bunun için
çocuklarımıza her zaman inandığımızı, güvendiğimizi sezdirelim. Çocuk bu gibi durumları gönül rahatlığı ile paylaşabildin.
2) Çocuklarınızın arkadaş çevrelerini gözlemleyin ve doğru arkadaş seçiminde ona rehber olun. İyi arkadaş edinen çocuklar kalabalık bir ortamda olacağından yani yalnız kalmayacağından riskte düşer.
3) İstismar halinde şikayetini kime ve nasıl bir şekilde yapacağınızı çocuğunuzla konuşarak ona söyleyin.
4) Çocuklarınıza benlik bilinci oluşturun. Çocuklarınızın duygularını ifade etmesinin geliştirilmesinde rehber olun. Bu çocuklarınızın öz güven kazandıracağından boşlukta olmaktan kurtarır.
5) Çocuklarınızın karar almalarını ve becerilerini geliştirin. Kendini daha iyi ifade ederler.
6) Çocuğunuza mahrem alanları olduğunu o alana kimseyi almaması gerektiğini söyleyin. Hiçbir kimsenin ona dokunmasına izin vermemesi gerektiğini öğretin.
7) Çocuklarınızı küçük yaşlardan itibaren çocukta olsalar öyle birinci dereceden aile dışında kimseye öptürmeyin. Bir başkasının kucağında oturmasına, saçlarının okşamasına izin vermeyin. Ve çocuğunuza da bu konuda hassas olmasını öğretin.
8) Birisinin ona dokunduğunda bağırması gerektiği söyleyin. Hatta örnek dramalar yaparak nasıl etkili bağırması gerektiğini öğretin. Çünkü Allah korusun istismar durumunda çocuğun tek silahı budur.
9) Çocuğunuza bedeninin sadece ona ait olduğunu ve her daim onu koruması gerektiğini söyleyin sık sık.
10) Çocuklarınıza hayır demesini de öğretin.
11) Daima gözlemleyin çocuğunuza karşı temasta bulunan insanlar varsa iyi niyeli de dahi olsa onları uyarın. İnsanlar karşısındakini temas etmedende sevebilir.
12) Vücudundaki özel bölgeleri anlatın Ve bu özel bölgelere doktorla ve belli özel durumlar karşısında asla ve asla kimsenin dokunamayacağını anlatın.
13) Komşularını ve evinize gelen gidenleri iyi seçin. İçiniz de az da olsa şüphe varsa çocuklarınızı asla o ortamda bulundurmayın.
14) Küçük çocuklarınızı sık sık banyo yaptırırken gözlemleyin. Vücudunda kızarıklık, morarma, gibi izlerin olup olmadığını çocuğa belli etmeden bakın. Belli etmeyin ki çocuk kendisine güvenmediğinizi zanneder.
cinsel istismar

 

Çocuklar en büyük değerimizdir. Çocuk Eğitimi. Değerler Eğitimi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.