Değerler Eğitimi

Kardeşlik İle İlgili Kompozisyon Örneği

Genel
24.02.2018
1.052

Kardeşlik İle İlgili Kompozisyon Örneği

Kardeşlik İle İlgili Kompozisyon Örneği;

  Kardeşlik … İnsan yaratılış itibari ile yani fıtratı gereği hem iyiliğe hem de kötülüğe eğilimli olabilir. Nefsimize daha kolay gelen kötülük maalesef iyilikten daha çok tercihimiz oluyor. Hırslarımız, arzularımız bizi insan yapan değerlerden uzaklaştırıp kötülüğün dehlizlerinde, karanlık odalarında boğuyor.
   Kibir ve kıskançlık, üstün görme, küçümseme gibi nahoş davranış ve düşünceler kardeşliğe vurulan en acı en zalim baltalardır. Kibirli, kıskanç insanlar daima çevresine, ailesine zarar verirler. Bunla da yetinmeyip başkasına zulmeder ve haklarını gasp ederler. Bu sıkıntılar, ticarete, komşuluklara kısacası hayatın her aşamasına bir kanser hücresi gibi bulaşır ve toplumun kardeşliğin ruhunu kemirir dururlar. Tüm bunların dışında iftira, dedikodu, laf atma ile birbirlerini incitir,  insanlar arasındaki kardeşlik köprülerini selinin önüne kattığı gibi yıkıp geçerler.

  Gerek dini gerekse evrensel değerlere baktığımızda her ikisi de insanın kurtuluşunu gerçek mana da kardeşlikte olduğunu gösterirler. Onun içindir ki bu değerlere sarılıp önce kendimizden başlayarak tüm kötülükleri zihnimizden bertaraf edip iyiliğin ve kardeşliğin yolunda ilerlemeliyiz. Günlük hayatta bireysel veya toplumsal yaşanan tüm sıkıntıların kaynağı kardeşliğimizi unutmamız. Nerden geldiğimizi unutup menzilimizden çıkmamızdır.  Unutmayalım ki kardeşliğin olmadığı yerde ne yenen aşın, ne içilen suyun tadı tuzu vardır. Bize tat veren kardeşliktir. Toplumu perçinleyip bir arada tutan da yine kardeşlikten başkası değildir.

Kardeşlikle ilgili kompozisyon örneği

Kardeşlikle ilgili kompozisyon örneği

Afişi İndirmek İçin
TIKLAYINIZ

Bizi Facebook’tan takip edin

Kardeşler Arası Kıskançlık, Kıskanan Çocuk Ne Yapar

PEYGAMBER EFENDİMİZ (SAV) VE KARDEŞLİK HUKUKU

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.